Kiedy należy iść z dzieckiem do neurochirurga?

kiedy należy iść z dzieckiem do neurochirurga

Neurochirurgia dziecięca to dział w medycynie, który zajmuje się problemami związanymi ze schorzeniami i chorobami obwodowego oraz ośrodkowego układu nerwowego wśród małych pacjentów. Jak wygląda wizyta u tego specjalisty i kiedy należy zgłosić się z dzieckiem do neurochirurga? Podpowiadamy, jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że maluch powinien zostać zbadany przez lekarza z tej dziedziny.

W jakiej sytuacji i kiedy warto iść z dzieckiem do neurochirurga?

Neurochirurg dziecięcy zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem schorzeń dotyczących układu nerwowego. Mali pacjenci dostają skierowanie do specjalisty głównie przez lekarza prowadzącego – pediatrę, okulistę, ortopedę, laryngologa, czy lekarza innej specjalizacji, który zasugeruje, że dziecko wymaga dalszej obserwacji. 

Wizyta u neurochirurga wskazana jest w momencie, kiedy u dziecka pojawiają się objawy takie jak: zawroty głowy, bóle kręgosłupa, zaburzenia widzenia, omdlenia, utrata równowagi, problemy z pamięcią i koncentracją, niedowłady kończyn. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się rozpoznaniem urazów głowy i kręgosłupa, guzów, dyskopatii, wodogłowia, przepukliny oponowo-rdzeniowej, czy padaczki lekoopornej. 

Kiedy iść do neurochirurga dziecięcego? Przede wszystkim w sytuacji, kiedy u dziecka zaobserwuje się wyżej wymienione objawy nieznanego pochodzenia lub jeśli leczenie lekarzy innych specjalistów nie daje jednoznacznego rozpoznania. Neurochirurg dziecięcy zajmuje się również leczeniem zaburzeń w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego czy zespołu Tourette’a. Pomocy lekarza tej specjalizacji mogą potrzebować również dzieci, które cierpią na wzmożone napięcie mięśniowe lub spastyczność.

Dlaczego warto pójść do neurochirurga dziecięcego?

kiedy iść z dzieckiem do neurochirurga

Warto mieć na uwadze, że w przypadku jakichkolwiek schorzeń neurologicznych wielką rolę odgrywa czas. Niezwykle ważne jest to, aby nie bagatelizować słów dziecka, które skarży się na przewlekły ból głowy, pleców czy problemy z koncentracją. I choć część rodziców może myśleć, częste skarżenie się na tego typu dolegliwości to forma symulacji, to jednak należy bacznie obserwować zachowanie i samopoczucie dziecka. 

Kiedy należy iść z dzieckiem do neurochirurga? Rodziców powinny szczególnie zaniepokoić symptomy, które wiążą się z zaburzeniami pola widzenia, słuchu i orientacji, w momencie gdy dziecko skarży się na powtarzające się bóle głowy lub pleców, a także jeśli u malucha zauważono problemy z koordynacją ruchową. 

Zauważenie symptomów to jedno, postawienie diagnozy drugie. Wizyta u neurochirurga poprzedzona jest wyczerpującym wywiadem i zebraniem wszystkich informacji na temat chorób panujących w rodzinie, a także analizie dostępnych wyników badań. Podczas wizyty lekarz może dopytać o rodzaj i częstotliwość niepokojących symptomów, a także występowanie pozostałych schorzeń. Po wnikliwym badaniu małego pacjenta i ogólnej ocenie neurologicznej specjalista może przepisać skierowania na szereg badań takich jak: rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, USG czy RTG. 

Jedno jest pewne, jeśli nasza pociecha daje jednoznaczne objawy, że jakaś dolegliwość spędza mu sen z powiek i przeszkadza w codziennych czynnościach to potwierdzenie, że warto wybrać się z dzieckiem do neurochirurga. Postawienie diagnozy w krótkim czasie pozwoli dobrać odpowiednie metody leczenia, a także przynieść ulgę dziecku. 

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem na temat tego, czym jest wodogłowie oraz w jaki sposób to schorzenie może zostać stwierdzone przez neurochirurga. 



Nasi specjaliści neurochirurgii

Telekonsultacje w trybie pilnym 24h

Specjalistyczne, zdalne porady dla pacjentów, którzy potrzebują pilnej konsultacji specjalisty ortopedy lub chirurga kręgosłupa w ciągu 24h.

*w dni robocze od godz. 8.00 do 20.00.