Staw skokowy wraz ze stopą tworzą układ ścisłych zależności, którego elementy kostne, mięśniowe, ścięgna oraz nerwy są wzajemnie powiązane. Stąd, bardzo często, choroby lub urazy stopy mają lub mogą mieć wpływ na funkcjonowanie stawu skokowego i odwrotnie. Staw skokowy łączy podudzie – lub traktując szerzej – kończynę dolną, ze stopą. Jest to jeden z najbardziej skomplikowanych układów kostno-stawowych w ciele człowieka i najbardziej obciążony ze wszystkich, które posiadamy. Z tego też wynika jego nadzwyczajna podatność na wszelkiego rodzaju urazy i przeciążenia prowadzące niejednokrotnie do dysfunkcji nie tylko w jego obrębie, ale także w okolicy całej stopy. Stopa to struktura kostno-mięśniowa o niezwykle misternej, perfekcyjnej budowie, która odpowiada za stabilną postawę ludzkiego ciała w ruchu, jak również we wszelkich pozycjach statycznych. Urazy, zwyrodnienia i dysfunkcje w okolicy stawu skokowego i stopy mogą prowadzić do upośledzenia całego układu ruchu.
W artykule, napisanym na podstawie wywiadu z dr. Pawłem Adamczykiem, specjalistą w Form w dziedzinie ortopedii i traumatologii sportowej, wyjaśniamy nieco dokładniej specyfikę obu okolic i najważniejsze uwarunkowania związane ze sportowymi urazami oraz kontuzjami w obrębie stopy i stawu skokowego.
W klinice Form oferujemy dostęp do usługi medycznej jaką jest chirurgia stawu skokowego i stopy. Oferujemy wszelkie znane współczesnej ortopedii metody lecznicze, diagnostyczne i zabiegowo-operacyjne okolicy stawu skokowego i stopy. Oto najważniejsze i najczęściej stosowane:
Ćwiczenia Reha Pilates to bezinwazyjna metoda poprawy kondycji kręgosłupa. System ćwiczeń terapeutycznych przeznaczony jest dla wszystkich bez względu na wiek i stopień sprawności fizycznej.