Jak przygotować się do RTG klatki piersiowej? Najważniejsze informacje o badaniu

sygnet_form
RTG klatki piersiowej - przygotowanie do badania i najważniejsze informacje o prześwietleniu
Badanie z użyciem promieni rentgenowskich to jedna z najważniejszych metod diagnostycznych. Wykorzystuje się ją do rozpoznania przyczyn różnego rodzaju dolegliwości w obrębie klatki piersiowej. Wskazaniami do RTG klatki piersiowej mogą być takie problemy jak uporczywy kaszel, duszności, ostry ból w obrębie płuc, a nawet podejrzenie urazu lub chęć monitorowania przebiegu choroby. Zapraszamy do zapoznania się z garścią informacji na temat prześwietlenia klatki piersiowej.

Co pokazuje rentgen klatki piersiowej? Po co się go wykonuje?

Lekarze zlecają rentgen klatki piersiowej po to, by dowiedzieć się, co jest źródłem problemów pacjenta. Jest to badanie obrazowe, dzięki któremu specjalista może dokładnie przyjrzeć się kondycji płuc, a także ochraniających go kości i tkanek w okolicach kręgosłupa piersiowego. Diagnoza jest możliwa, dzięki promieniom Roentgena, które przenikają przez różne części ciała. Fragmenty o większej gęstości (np. kości, płuca czy stany patologiczne) pochłaniają promieniowanie intensywniej, dlatego są lepiej widoczne na zdjęciach.

Oprócz wspomnianych wcześniej dolegliwości, prześwietlenie klatki piersiowej umożliwia także zdiagnozowanie wielu chorób, w tym gruźlicy, raka i guzów płuc, niewydolności serca czy zapalenia płuc. Jest on najczęstszą metodą diagnostyczną również w przypadku występowania przewlekłego bólu kręgosłupa piersiowego.

Jak wygląda badanie rentgenowskie klatki piersiowej?

Badanie RTG klatki piersiowej jest prostym i szybkim procesem. Nie jest ono inwazyjne, nie powoduje także znaczących skutków ubocznych. Niektórym pacjentom może wydawać się ono nieprzyjemne, ponieważ wymaga przyłożenia nagiej klatki piersiowej do zimnej płyty aparatu rentgenowskiego. Badanie wykonywane jest zazwyczaj w pozycji tylno-przedniej lub przednio-tylnej. Druga metoda wykorzystywana jest przypadku pacjentów leżących, który nie są w stanie ustać samodzielnie przy aparacie. Zdarza się, że badanie rentgenowskie klatki piersiowej wykonywane jest także w pozycji bocznej lub skośnej, ale nie jest to częsta sytuacja. Na prośbę technika w pracowni pacjent powinien wykonać głęboki wdech i wstrzymać go, aż do zakończenia badania (przez kilka sekund). Podczas wykonywania prześwietlenia w pomieszczeniu jest ciemno. 

Efektem badania jest zdjęcie klatki piersiowej – zarówno w postaci fizycznej odbitki, jak i w wersji cyfrowej.

Przeciwwskazania do badania, czyli kto nie powinien poddawać się prześwietleniu klatki piersiowej?

Nie wszyscy pacjenci mogą być poddawani badaniu RTG. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania jest ciąża pacjentki lub jej podejrzenie. Promieniowanie może mieć bowiem wpływ na rozwój płodu i zagrażać jego zdrowiu. RTG klatki piersiowej wykonuje się więc tylko w przypadkach zagrożenia życia kobiety i wymaga wdrożenia dodatkowych środków ostrożności. 

Badanie klatki piersiowej wykorzystujące promienie rentgena nie powinno mieć miejsce zbyt często. Mimo że jest to bezpieczne badanie, nie jest ono zupełnie neutralne dla naszego zdrowia. Właśnie dlatego powinno odbywać się tylko na podstawie skierowania od lekarza specjalisty. Jeśli w niedalekiej przeszłości, byłeś poddawany podobnemu badaniu, koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza.

RTG klatki piersiowej - przygotowanie do badania

Jak przygotować się do RTG klatki piersiowej? Badanie nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Należy być jednak nastawionym na konieczność rozebrania się od pasa w górę. Należy także zdjąć wszystkie elementy, które mogą zakłócić przebieg badania np. biżuterię, zegarki czy kolczyki. Przed badaniem kobiety zostaną poproszone o podpisanie oświadczenia, że nie są w ciąży lub tego nie podejrzewają. 

Pamiętaj, że na każdym etapie badania możesz zadawać pytania lekarzowi lub technikowi w pracowni rentgenowskiej. Na pewno rozwieją oni Twoje wątpliwości i przygotują Cię do nadchodzącego prześwietlenia klatki piersiowej.

Telekonsultacje w trybie pilnym 24h

Specjalistyczne, zdalne porady dla pacjentów, którzy potrzebują pilnej konsultacji specjalisty ortopedy lub chirurga kręgosłupa w ciągu 24h.

*w dni robocze od godz. 8.00 do 20.00.