Kiedy odwiedzić neurochirurga? Wskazania do wizyty

Kiedy do neurochirurga? Wskazania do wizyty w poradni neurochirurgicznej
Neurochirurg to lekarz, z którego pomocy korzystają pacjenci borykający się z różnymi schorzeniami układu nerwowego. Najczęściej są to osoby, w przypadku których leczenie farmakologiczne zawiodło, a powrót do zdrowia wymaga przeprowadzenia inwazyjnego zabiegu lub operacji. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy iść do neurochirurga. Zapraszamy do lektury.

Z czym do neurochirurga? Choroby, którymi zajmuje się neurochirurgia

Do neurochirurga kierują się pacjenci, u których podejrzewa się choroby takich obszarów jak mózgowie, rdzeń kręgowy, układ naczyniowy czy nerwy obwodowe. Są to schorzenia, które wymagają przeprowadzenia inwazyjnego leczenia np. wycięcia guza mózgu lub usunięcia przepukliny.

Wśród najważniejszych chorób, jakimi zajmuje się specjalista neurochirurgii, są między innymi:

  • dyskopatia: szyjna, lędźwiowa lub obejmująca odcinek piersiowo-lędźwiowy;
  • guzy mózgu i nowotworowe zmiany w obrębie układu nerwowego,
  • ostre, przewlekłe bóle kręgosłupa;
  • urazy kręgosłupa i rdzenia kręgowego;
  • krwotoki wewnątrzczaszkowe;
  • nadciśnienie wewnątrzczaszkowe;
  • wodogłowie;
  • przepukliny mózgowo-rdzeniowe;
  • choroby naczyniowe mózgu i naczyniaki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy neurochirurga, zapoznaj się z naszym artykułem: Czym zajmuje się neurochirurg?

Najważniejsze wskazania do wizyty u neurochirurga

Objawy, które mogą stanowić wskazania do wizyty u neurochirurga, są bardzo zróżnicowane. Wiele chorób w początkowej fazie rozwoju daje subtelne, trudne do wychwycenia objawy. Czasami może być to np. zmęczenie, intensywny ból głowy lub chwilowe problemy z pamięcią. Warto więc obserwować natężenie i częstotliwość tych dolegliwości, aby móc w porę zareagować i skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Decyzja o tym, kiedy warto iść do neurochirurga, może być podjęta zarówno samodzielnie, jak i po konsultacji z innym lekarzem np. internistą lub neurologiem.

Ból i zawroty głowy

Jest to jeden z najpopularniejszych objawów towarzyszących schorzeniom układu nerwowego. Ostry ból oraz powtarzające się zawroty głowy to wskazania do wizyty u neurochirurga, których nie można zignorować. Mogą one świadczyć na przykład o zwiększonym ciśnieniu wewnątrzczaszkowym lub różnego rodzaju guzach w obrębie mózgu.

Drętwienie i mrowienie kończyn

Częste, nietypowe utraty poprawnego czucia w kończynach mogą być objawem problemów z rdzeniem kręgowym. Jeśli drętwienie powtarza się z dużą częstotliwością, warto skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania.

Zaburzenia widzenia o nieznanej przyczynie

Symptomem, który może świadczyć o chorobie układu nerwowego, są także niewystępujące wcześniej zaburzenia widzenia. Problemy ze wzrokiem o podłożu neurologicznym towarzyszą np. nadciśnieniu wewnątrzczaszkowemu, migrenom, padaczce lub nowotworom.

Problemy z pamięcią

Wskazaniem do leczenia u neurochirurga są także problemy z pamięcią – zarówno krótkotrwałą, jak i długotrwałą. Zaniki pamięci mogą świadczyć o zmianach w obrębie układu nerwowego, których leczenie wymaga podjęcia interwencji farmaceutycznej lub operacyjnej.

Urazy w obrębie kręgosłupa

Nierzadko zdarza się, że do neurochirurga kieruje pacjenta lekarz ortopeda. Ma to miejsce przede wszystkim wtedy, kiedy zachodzi podejrzenie uszkodzenia kręgosłupa lub rdzenia kręgowego. Jeśli poza typowymi dolegliwościami bólowymi, chory zgłasza także problemy powiązane z układem nerwowym, konsultacja z neurochirurgiem jest niemal koniecznością.

Kiedy wybrać się do neurochirurga? Zadbaj o swoje zdrowie i skieruj się na badania!

Wiedza na temat tego, kiedy iść do poradni neurochirurgicznej, pomoże Ci w porę reagować na niepokojące objawy. W czasie konsultacji lekarz zleci odpowiednie badania i rozpocznie proces diagnozowania.

Jeśli podejrzewasz u siebie schorzenia układu nerwowego lub otrzymałeś już diagnozę, neurochirurdzy z FORM są do Twojej dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu lub wizyty w naszej placówce.

Nasi specjaliści neurochirurgii