Czym zajmuje się neurochirurg? Co musisz wiedzieć o tej specjalizacji?

Czym zajmuje się neurochirurg? Kto to jest i co leczy?
Neurochirurgia to ważna dziedzina medycyny zajmująca się różnymi chorobami układu nerwowego. Podobnie jak w przypadku neurologii diagnozie i leczeniu poddawane zostają takie obszary jak mózgowie, nerwy obwodowe czy rdzeń kręgowy. Do neurochirurga kierują się najczęściej osoby, w przypadku których leczenie farmakologiczne nie jest wystarczające i istnieją wskazania do wykonania precyzyjnego zabiegu chirurgicznego. Czym zajmuje się neurochirurg? Przeczytaj najważniejsze informacje o tej specjalizacji!

Kto to jest neurochirurg i kiedy warto zasięgnąć u niego porady?

Na pytanie, kto to jest neurochirurg, można odpowiedzieć zaledwie jednym zdaniem. Jest to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób i dolegliwości w obrębie układu nerwowego. W pracy wykorzystuje on dosyć inwazyjne metody, które przyjmują najczęściej formę operacji lub krótkiego zabiegu. Są one wdrażane dopiero wtedy, gdy leczenie farmakologiczne zawiedzie lub jego opcje zostaną wyczerpane. Za pomocą metod w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym neurochirurg może np. skutecznie usunąć przepuklinę, pozbyć się wodogłowia u pacjenta lub wyciąć guz mózgu.

 

neurochirurg kto to

Różnice w specjalizacji neurochirurga a neurologa

Neurochirurgia i neurologia są zbliżonymi dziedzinami medycyny, które zajmują się dokładnie tymi samymi obszarami w ludzkim ciele. W centrum ich zainteresowania stoi układ nerwowy oraz wszystkie jego elementy. Różne pozostają natomiast metody walki ze schorzeniami. Neurolog leczy je farmakologicznie (zachowawczo), a specjalizacją neurochirurga jest leczenie operacyjne. Ten pierwszy odpowiada zazwyczaj za wstępne etapy kuracji, a w razie wykrycia większego problemu kieruje pacjenta dalej. Ten drugi natomiast odpowiada za zaawansowane schorzenia układu nerwowego i oferuje leczenie inwazyjne.

Badania zlecane przez neurochirurga

Zanim neurochirurg przystąpi do leczenia operacyjnego, zleca szereg badań umożliwiających mu dokładniejszą diagnozę. Metody diagnostyczne są różne i dopasowane do typu problemu, jaki przewiduje lekarz. Na przykład chirurgia kręgosłupa wymaga często wykonania rezonansu magnetycznego, a obrzęki lub guzy w obrębie głowy – tomografii komputerowej. Wśród badań zlecanych przez neurochirurga są także RTG, badania ultrasonograficzne oraz niektóre mniej znane, specjalistyczne badania (tomografia emisyjna, magnetoencefalografia). Lekarz często prosi także o wykonanie podstawowych badań – morfologii krwi, moczu, płynu mózgowo-rdzeniowego.

Co leczy neurochirurg? Najczęstsze problemy i schorzenia

Wiele osób może mieć problem z rozróżnieniem, co leczy neurochirurg a co neurolog. Neurochirurg zajmuje się najczęściej przypadkami związanymi z przemieszczeniem się elementów układu nerwowego lub chorobami, które wymagają usunięcia czegoś z ciała. Dobrymi przykładami mogą być dyskopatia oraz rozmaite złamania i urazy w obrębie kręgosłupa. Do tego specjalisty można skierować się także w przypadku podejrzenia guza mózgu lub innego nowotworu atakującego układ nerwowy. Z pomocy neurochirurga skorzystają także osoby z krwotokiem wewnątrzczaszkowym, wodogłowiem oraz chorobami naczyniowymi mózgu. Wskazaniem do odwiedzenia tego lekarza będzie także podejrzenie nadciśnienia wewnątrzczaszkowego oraz choroby układu obwodowego.
Neurochirurg - czym się zajmuje i co leczy

Typowe objawy sugerujące problem z układem nerwowym

Na konsultację neurochirurgiczną powinny wybrać się osoby, które mimo długotrwałego leczenia farmakologicznego zleconego przez neurologa, nie odczuwają poprawy swojego stanu zdrowia. Ponadto, do poradni neurochirurgicznej mogą wybrać się pacjenci cierpiący z powodu nawracających bóli kręgosłupa, drętwienia kończyn, zawrotów głowy czy zaburzeń widzenia. Są to objawy, które mogą wskazywać na problemy z układem nerwowym. Wizyta u neurochirurga powinna rozjaśnić wiele wątpliwości – specjalista zleci odpowiednie badania i przeprowadzi wywiad, który pozwoli wskazać potencjalne źródła problemów ze zdrowiem.

Nasi specjaliści neurochirurgii i chirurgi kręgosłupa

Telekonsultacje w trybie pilnym 24h

Specjalistyczne, zdalne porady dla pacjentów, którzy potrzebują pilnej konsultacji specjalisty ortopedy lub chirurga kręgosłupa w ciągu 24h.

*w dni robocze od godz. 8.00 do 20.00.