Nerwoból międzyżebrowy. Przyczyny, objawy i leczenie nerwobólu w klatce piersiowej

Nerwoból w klatce piersiowej

Ostry ból w okolicy klatki piersiowej może budzić niepokój. Tępe i ściskające dolegliwości bólowe bardzo często kojarzone są z zawałem serca, czyli stanem, który stanowi bezpośrednie zagrożenia dla życia. Tymczasem, przyczyną takich boleści może być także nerwoból międzyżebrowy, zwany również neuralgią. Występuje on u pacjentów w różnym wieku, chociaż szczególnie często borykają się z nim starsi dorośli, seniorzy oraz kobiety w ciąży. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat nerwobóli w obrębie klatki piersiowej.

Co to są nerwobóle międzyżebrowe i czym się objawiają?

Nerwoból międzyżebrowy to dolegliwość, która powoduje jedno- lub obustronny ból o charakterze ściskającym. Czasami ucisk promieniuje, obejmując nie tylko przestrzeń międzyżebrową, ale także plecy czy łopatki. Boleści pojawiają się niespodziewanie, są intensywne, chociaż szybko tracą na sile, aż w końcu zupełnie znikają. Towarzyszą one głębszym oddechom, kichnięciom lub kaszlnięciom, po których ból utrzymuje się od kilku do kilkunastu sekund. Nerwoból w klatce piersiowej może objawiać się także drętwieniem lub uczuciem kłucia w wyżej wspomnianych częściach ciała. 

O neuralgii mówi się wtedy, kiedy nerwy obwodowe biegnące pod żebrami zostaną objęte różnymi procesami patologicznymi. Te nerwy odpowiadają za unerwienie skóry w obrębie klatki piersiowej, a także bocznych oraz przednich powierzchni międzyżebrowych – stąd miejsce bólu. Nerwobóle międzyżebrowe mogą być spowodowane zarówno procesami związanymi z uszkodzeniami mechanicznymi tych nerwów, jak i różnego rodzaju zapaleniami oraz wrodzonymi schorzeniami. 

Jakie są przyczyny nerwobóli w klatce piersiowej?

Istnieje kilka zjawisk, które mogą stanowić przyczynę powracających nerwobóli w klatce piersiowej. Najpopularniejszym z nich jest ucisk nerwów obwodowych spowodowany urazem w obrębie żeber. Neuralgia może wystąpić np. u osób, które mają za sobą upadek z wysokości lub zabieg operacyjny. Opatrunki uciskowe towarzyszące takim terapiom mogą wpływać na częstotliwość występowania nerwobóli. Wzmożony nacisk na klatkę piersiową ma miejsce także w przypadku kobiet ciężarnych, u których następuje poszerzanie się torsu. 

Zdarza się, że źródłem nerwobólu międzyżebrowego są inne czynniki. Część z nich to schorzenia wrodzone, inne są wynikiem przewlekłych chorób lub tymczasowych dolegliwości. Wśród kilkunastu potwierdzonych przyczyn można wymienić m.in.:

  • półpaśca,
  • obrzęki lub zmiany rakowe w obrębie klatki,
  • osteoporozę,
  • skoliozę, 
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • stany zapalne towarzyszące przetrenowaniu lub przewianiu,
  • niedoczynność tarczycy. 

Istnieje także grupa osób, u których nerwobóle w klatce nie są powiązane z żadną inną dolegliwością. W ich przypadku mówi się o idiopatycznej neuralgii międzyżebrowej, która może wymagać innego postępowania i środków ostrożności. Więcej informacji o tym schorzeniu można uzyskać u neurologa zajmującego się nerwobólami wrodzonymi.

Nerwoból międzyżebrowy

Jak wygląda leczenie nerwobólu międzyżebrowego?

Mnogość potwierdzonych przyczyn boleści sprawia, że leczenie nerwobólu międzyżebrowego jest trudnym i czasochłonnym procesem. Nie wystarczą zwykłe, doustne leki przeciwbólowe, ponieważ rzadko trafiają one precyzyjnie w źródło bólu. W leczeniu boleści stosuje się za to inne środki np. plastry z kapsaicyną działające miejscowo, substancje wykorzystywane w leczeniu bólu neuropatycznego czy środki o działaniu przeciwdrgawkowym. Niektórzy neurolodzy zalecają czasową blokadę nerwów obwodowych międzyżebrowych. Metodę tę wykorzystuje się w walce z różnymi bólami neuropatycznymi. 

Skutecznym sposobem na walkę z nerwobólami w klatce piersiowej jest także rehabilitacja, która może być stosowana jednocześnie z terapią farmakologiczną. Podczas rehabilitacji nerwy międzyżebrowe są odpowiednio stymulowane i wzmacniane. Regularne masaże pomagają ograniczyć częstotliwość oraz intensywność epizodów, a także wpływają na zwiększenie wytrzymałości włókien nerwowych.

Skontaktuj się ze specjalistą

Ponieważ każdy organizm jest inny, skuteczne leczenie nerwobóli międzyżebrowych wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą. Nie tylko pomoże od dobrać odpowiednią terapię, ale także postara się identyfikować źródło bólu, a wraz z nim wskazać prawdziwego winowajcę problemów neurologicznych. Jeśli martwią Cię bolesne epizody w obrębie klatki piersiowej, zapraszamy do umówienia wizyty w naszej klinice.

Telekonsultacje w trybie pilnym 24h

Specjalistyczne, zdalne porady dla pacjentów, którzy potrzebują pilnej konsultacji specjalisty ortopedy lub chirurga kręgosłupa w ciągu 24h.

*w dni robocze od godz. 8.00 do 20.00.