Pierwsza wizyta u neurochirurga – jak się przygotować?

wizyta u neurochirurga

Wizyta u neurochirurga wymaga odpowiedniego przygotowania. Chociaż pierwsze spotkanie ma charakter czysto informacyjny, to lepiej zawczasu zastanowić się, jak precyzyjnie opisać lekarzowi swój problem. Znaczenie będzie miało wiele rzeczy – od ogólnego trybu życia, przez przyjmowane leki, po szczegóły dotyczące stresu w pracy lub cyklu miesiączkowego. Jak się przygotować do wizyty u neurochirurga? Poznaj najważniejsze informacje!

Jak przebiega pierwsza wizyta u neurochirurga?

Standardowa wizyta u neurochirurga nie różni się wiele od innych konsultacji lekarskich. Celem każdego pierwszego spotkania jest zebranie wyczerpującego wywiadu, który pozwoli postawić wstępną diagnozę (lub diagnozy). W toku pierwszej rozmowy powinno także wyklarować się, jakie badania będą konieczne do wykonania. Czasami są to badania podstawowe jak morfologia, mocz lub RTG, a czasami bardziej zaawansowane jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. W trakcie wizyty lekarz może przeprowadzić także proste badanie neurologiczne, które pozwoli mu ocenić jakość odruchów i stopień koordynacji.


pierwsza wizyta u neurochirurga


Każda wizyta zaczyna się od wysłuchania pacjenta. Lekarz, za pomocą odpowiednich pytań, uzyskuje interesujące go informacje na temat objawów, stylu życia lub potencjalnych obciążeń zdrowotnych.
Pytania, jakie mogą paść na pierwszej wizycie u neurochirurga, to np.:

 

  • W jakich okolicznościach mają miejsce epizody bólowe (pora dnia, wykonywane czynności, warunki pogodowe)?
  • Jaki jest poziom bólu w skali od 1 do 10 (1 – ledwo odczuwalny, 10 – nie do wytrzymania)?
  • Czy w przeszłości miał miejsce wypadek, który mógł spowodować uraz wewnętrzny (upadek, zderzenie, uderzenie, nadwyrężenie)?
  • Jaki jest przeciętny czas snu pacjenta?
  • Jak wygląda typowy dzień pacjenta (doprecyzowanie trybu życia i aktywności)?
  • Czy występują jakieś choroby przewlekłe i czy pacjent przyjmuje jakieś leki?
  • Czy obok dolegliwości bólowych występują także inne objawy (pogorszenie widzenia, mrowienie kończyn, problemy z oddychaniem itp.)?

Jak przygotować się do wizyty u neurochirurga?

Jak widzisz, pierwsza wizyta u neurochirurga nie będzie niczym innym niż szczerą rozmową o naturze Twojego problemu. W ramach przygotowania do konsultacji odpowiedz sobie szczerze na podane wyżej pytania. W trafnym i szczegółowym opisaniu dolegliwości pomoże Ci prowadzenie dzienniczka. Każdego dnia należy zaznaczać w dzienniku stopień nasilenia objawów oraz okoliczności im towarzyszące. Im bardziej szczegółowy i konkretny będzie opis, tym większa szansa na trafną diagnozę podczas pierwszej wizyty oraz odpowiednio dobrane środki. Oto, jakie aspekty warto w nim uwzględnić:

 

  • Dieta i ilość wypitej wody,
  • Długość snu w danym dniu,
  • Wysiłek fizyczny (szczególnie ten nadmierny),
  • Zmiany pogody,
  • Stres,
  • Choroby i infekcje,
  • Objawy towarzyszące dolegliwościom bólowym,
  • Nadwrażliwość ciała na bodźce,
  • Miesiączka i regularność cykli,
  • Przyjmowane leki.

 

Dzienniczek powinien być prowadzony przez cały okres leczenia, ale na pierwszą wizytę wystarczą zapiski z 1-2 tygodni. Podczas konsultacji lekarz poinstruuje Cię, na co jeszcze warto zwrócić uwagę. Ponadto, nie zapomnij o przyniesieniu ze sobą wyników badań przeprowadzonych w ostatnim czasie. Morfologia, OB, cholesterol, badanie moczu, RTG, a przede wszystkim rezonans magnetyczny neurochirurgowi z pewnością przydadzą się informacje w nich zawarte. 

Ogólne zasady do zapamiętania przed konsultacjami

Mimo iż neurochirurgia jest bardzo specjalistyczną dziedziną medycyny, istnieją pewne zasady, których trzeba się trzymać podczas każdych konsultacji. Po pierwsze, na wizytę należy przybyć ze stosownym wyprzedzeniem. Jeśli pojawisz się w poradni na 15 minut przed umówionym spotkaniem, oszczędzisz nerwów sobie oraz innym pacjentom w kolejce. O ile przed wizytą nie są przeprowadzane badania krwi, nie musisz być na czczo. Zażyj także leki, które bierzesz na co dzień. 

Przed wizytą warto również zapisać sobie adres poradni, telefon oraz imię i nazwisko lekarza. Uchroni Cię to przed ewentualnymi pomyłkami i sprawi, że na pewno trafisz do odpowiedniego gabinetu. 



Nasi specjaliści neurochirurgii

Telekonsultacje w trybie pilnym 24h

Specjalistyczne, zdalne porady dla pacjentów, którzy potrzebują pilnej konsultacji specjalisty ortopedy lub chirurga kręgosłupa w ciągu 24h.

*w dni robocze od godz. 8.00 do 20.00.