Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny i ćwiczenia

ból kręgosłupa lędźwiowego

Ból kręgosłupa lędźwiowego może spotkać osoby w każdym wieku. Zazwyczaj pojawia się on poniżej 12. żebra lub w okolicy pośladków. Czasami występuje w formie intensywnych, lecz krótkotrwałych epizodów, a u innych utrzymuje się przez dłuższy czas. Wiele przypadków boleści w okolicach kręgosłupa lędźwiowego może zostać zażegnane za pomocą prostych ćwiczeń czy rehabilitacji. Przewlekłe lub ostre epizody bólu wymagają jednak bardziej skomplikowanego leczenia, które musi odbyć się w porozumieniu z lekarzem specjalistą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach tej dolegliwości i sposobach na walkę z nią, zapraszamy do lektury.

Przyczyny bólu lędźwi

Bóle kręgosłupa lędźwiowego mogą mieć wiele przyczyn. Najczęściej są one związane z siedzącym trybem życia, przeciążeniem kręgosłupa lub różnego rodzaju schorzeniami i chorobami. Czasami do wyleczenia pacjenta wystarczą tylko regularne ćwiczenia lub parotygodniowa rehabilitacja. W bardziej skomplikowanych przypadkach konieczne może być rozpoczęcie leczenia farmakologicznego lub nawet poddanie się operacji.

 

Najczęstszymi przyczynami bólu kręgosłupa lędźwiowego są m.in.:

  • Przeciążenia i urazy kręgosłupa (np. naderwane mięśnie, złamania kręgów)
  • Entezopatia więzadła biodrowo-lędźwiowego,
  • Dyskopatia
  • Rwa kulszowa 
  • Zwyrodnienie stawów międzywyrostkowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • Stany zapalne

Co jest przyczyną bólu kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu?

Bardzo częstym zjawiskiem jest ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu. Wynika to z dużego zaangażowania mięśni, kości oraz stawów, które mogą wpływać na zaostrzanie się bolesnych epizodów. Ból lędźwi przy schylaniu może być związany z dyskopatią, złamaniem trzonu kręgu lub przesunięciem kręgów (tzw. kręgozmykiem).

Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego

Sposobem na ulgę mogą być proste ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego. Większość z nich można wykonać przy minimalnym wysiłku – w domu i bez specjalnego wyposażenia. Wystarczy już 20 minut dziennie, aby zmniejszyć bolesność epizodów. Każde ćwiczenie powinno zostać powtórzone od 3 do 5 razy.

Koci grzbiet

Ćwiczenie wykonujemy na macie, na prostych rękach i z kolanami opartymi o ziemię (klęk podparty). Ustawiamy kręgosłup w pozycji naturalnej i patrzymy przed siebie. Następnie biorąc, wdech unosimy głowę, a wydychając, powietrze opuszczamy głowę i „wypychamy” kręgosłup do góry.

Klęk podparty z rozciąganiem

Z kociego grzbietu z łatwością możemy przejść do klęku podpartego z rozciąganiem. Ruch polega na naprzemiennym wyciąganiu i zginaniu przeciwstawnych kończyn (np. lewa ręka i prawa noga). Rękę unosimy i wystawiamy do przodu, a nogę o prostujemy i wyciągamy maksymalnie do tyłu. Utrzymujemy się chwilę w tej pozycji, a następnie zginamy kończyny i dotykamy dłonią kolana. Ćwiczenie powtarzamy po kilka razy na każdą stronę

Syrenka

Ćwiczenie wykonuje się, startując pozycji leżącej, skierowanej twarzą do podłogi. Następnie podpieramy się dłońmi z obu stron na wysokości klatki piersiowej i powoli prostujemy ręce. W tracie podnoszenia się odchylamy się lekko do tyłu, a następnie utrzymujemy się na prostych rękach przez około 30 sekund.

Leżenie na plecach z rozciąganiem

Ćwiczenie wykonujemy w pozycji leżącej na plecach. Ręce układamy wzdłuż tułowia, a nogi zginamy w kolanach. Łączymy stopy i układamy na materacu. Następnie mocno odchylamy na bok kolana, nie rozłączając stóp. Staramy się dotknąć kolanami maty,  a stopy trzymamy jak najbliżej tułowia. 

 

Jeśli borykasz się z przewlekłym bólem lędźwi, skontaktuj się z neurologiem lub ortopedą, który pomoże Ci rozpoznać przyczyny problemu. W naszej klinice rehabilitacji znajdziesz niezbędną pomoc — zarówno w kwestii rehabilitacji, jak i leczenia farmakologicznego.

Telekonsultacje w trybie pilnym 24h

Specjalistyczne, zdalne porady dla pacjentów, którzy potrzebują pilnej konsultacji specjalisty ortopedy lub chirurga kręgosłupa w ciągu 24h.

*w dni robocze od godz. 8.00 do 20.00.