Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny i ćwiczenia

Ból kręgosłupa lędźwiowego - przyczyny i ćwiczenia na ból odcinka lędźwiowego

Ból kręgosłupa lędźwiowego może spotkać osoby w każdym wieku. Zazwyczaj pojawia się on poniżej 12. żebra lub w okolicy pośladków. Czasami występuje w formie intensywnych, lecz krótkotrwałych epizodów, a u innych utrzymuje się przez dłuższy czas. 

Wiele przypadków bólu lędźwi może zostać zażegnane za pomocą prostych ćwiczeń czy rehabilitacji. Przewlekłe lub ostre epizody bólu odcinka lędźwiowego wymagają jednak bardziej skomplikowanego leczenia, które musi odbyć się w porozumieniu z lekarzem specjalistą – ortopedą bądź nawet neurochirurgiem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach tej dolegliwości i sposobach na walkę z nią, zapraszamy do lektury.

Przyczyny bólu lędźwi

Przyczyny bólu odcinka lędźwiowego mogą być różnorakie. Najczęściej są one związane z siedzącym trybem życia, przeciążeniem kręgosłupa lub różnego rodzaju schorzeniami i chorobami. Czasami do wyleczenia pacjenta wystarczą tylko regularne ćwiczenia lub parotygodniowa rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty. W bardziej skomplikowanych przypadkach bólu lędźwi konieczne może być rozpoczęcie leczenia farmakologicznego pod opieką neurologa lub nawet poddanie się operacji.

 

Najczęstszymi przyczynami bólu kręgosłupa lędźwiowego są m.in.:

  • Przeciążenia i urazy kręgosłupa (np. naderwane mięśnie, złamania kręgów)
  • Entezopatia więzadła biodrowo-lędźwiowego,
  • Dyskopatia
  • Rwa kulszowa 
  • Zwyrodnienie stawów międzywyrostkowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • Stany zapalne

     

Co jest przyczyną bólu kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu?

Bardzo częstym zjawiskiem jest ból odcinka lędźwiowego przy schylaniu. Wynika to z dużego zaangażowania mięśni, kości oraz stawów, które mogą wpływać na zaostrzanie się bolesnych epizodów. Ból lędźwi przy schylaniu może być związany z dyskopatią, złamaniem trzonu kręgu lub przesunięciem kręgów (tzw. kręgozmykiem).

Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego

Co robić przy bólu odcinka lędźwiowegoSposobem na ulgę mogą być proste ćwiczenia na ból lędźwi. Większość z nich można wykonać przy minimalnym wysiłku – w domu i bez specjalnego wyposażenia. Wystarczy już 20 minut dziennie, aby zmniejszyć bolesność epizodów. Każde z ćwiczeń na ból kręgosłupa lędźwiowego powinno zostać powtórzone od 3 do 5 razy.

 

Koci grzbiet

Ćwiczenie wykonujemy na macie, na prostych rękach i z kolanami opartymi o ziemię (klęk podparty). Ustawiamy kręgosłup w pozycji naturalnej i patrzymy przed siebie. Następnie biorąc, wdech unosimy głowę, a wydychając, powietrze opuszczamy głowę i „wypychamy” kręgosłup do góry.

 

Klęk podparty z rozciąganiem

Z kociego grzbietu z łatwością możemy przejść do klęku podpartego z rozciąganiem. Ruch polega na naprzemiennym wyciąganiu i zginaniu przeciwstawnych kończyn (np. lewa ręka i prawa noga). Rękę unosimy i wystawiamy do przodu, a nogę o prostujemy i wyciągamy maksymalnie do tyłu. Utrzymujemy się chwilę w tej pozycji, a następnie zginamy kończyny i dotykamy dłonią kolana. Ćwiczenie powtarzamy po kilka razy na każdą stronę

 

Syrenka

Ćwiczenie wykonuje się, startując pozycji leżącej, skierowanej twarzą do podłogi. Następnie podpieramy się dłońmi z obu stron na wysokości klatki piersiowej i powoli prostujemy ręce. W tracie podnoszenia się odchylamy się lekko do tyłu, a następnie utrzymujemy się na prostych rękach przez około 30 sekund.

 

Leżenie na plecach z rozciąganiem

Ćwiczenie wykonujemy w pozycji leżącej na plecach. Ręce układamy wzdłuż tułowia, a nogi zginamy w kolanach. Łączymy stopy i układamy na materacu. Następnie mocno odchylamy na bok kolana, nie rozłączając stóp. Staramy się dotknąć kolanami maty,  a stopy trzymamy jak najbliżej tułowia. 

 

Ćwiczenia na ból odcinka lędźwiowego to nie wszystko. Jeśli borykasz się z przewlekłym bólem lędźwi, skontaktuj się z neurologiem lub ortopedą, który pomoże Ci rozpoznać przyczyny problemu. W naszej klinice rehabilitacji znajdziesz niezbędną pomoc — zarówno w kwestii rehabilitacji i fizjoterapii, jak i leczenia farmakologicznego.

Telekonsultacje w trybie pilnym 24h

Specjalistyczne, zdalne porady dla pacjentów, którzy potrzebują pilnej konsultacji specjalisty ortopedy lub chirurga kręgosłupa w ciągu 24h.

*w dni robocze od godz. 8.00 do 20.00.