Tomografia komputerowa – przygotowanie do badania. Sprawdzone porady

sygnet_form
Tomografia komputerowa - jak przygotować się do badania?

W diagnostyce wielu schorzeń, w monitorowaniu ich przebiegu oraz doborze specjalnych metod terapeutycznych stosuje się badania obrazowe, które znalazły szerokie zastosowanie w medycynie. Jednym z nich jest tomografia komputerowa, czyli obrazowanie wielopłaszczyznowe, dokładniejsze od rentgena czy ultrasonografii. Osoby, które dostały skierowanie na wykonanie tego typu badania, zastanawiają się, jak przygotować się do tomografii komputerowej? O czym warto pamiętać? Podpowiadamy! Dzięki niżej wymienionym poradom unikniesz stresu, a także możesz mieć pewność, że nic nie umknie Twojej uwadze.

Tomografia komputerowa - jak się przygotować na badanie?

Tomografia komputerowa to badanie radiologiczne, które wykorzystuje promieniowanie X. W trakcie całej procedury pacjent musi położyć się na ruchomym stole. W następnym etapie wjeżdża do aparatu znanego gantrą, który swoim wyglądem przypomina obręcz. Cała procedura polega więc na wykonaniu kilku zdjęć przy pomocy aparatu, który krąży wokół określonych partii ciała. Badanie tomografii komputerowej wykorzystuje się między innymi w neurologii i ortopedii do diagnostyki licznych schorzeń, które nie mogą zostać wykryte przez USG czy rentgena. 

Badanie wykonuje się na zlecenie ortopedy, neurologa lub lekarza innej specjalizacji, dlatego do tomografii komputerowej należy się odpowiednio przygotować:

 

  • na badanie TK należy zgłosić się na czczo lub przez co najmniej 4 godziny należy powstrzymać się od spożywania pokarmów stałych – wynika to z faktu, że zawsze może pojawić się wskazanie do podania kontrastu,
  • przed wykonaniem badania należy zgłosić jakiekolwiek przypadki reakcji uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe,
  • należy przygotować kompletną dokumentację oraz zabrać ze sobą wcześniejsze zdjęcia i wyniki TK, MR, RTG, USG oraz inną posiadaną dokumentację medyczną.
  • na badanie należy ubrać się wygodnie – preferowane luźne ubranie bez jakichkolwiek elementów metalowych. Należy zdjąć biżuterię, aparat słuchowy czy protezy zębowe.

Jak przygotować się do tomografii z kontrastem?

W przypadku diagnostyki niektórych narządów potrzebna jest dodatkowa weryfikacja zmian. Warto mieć na uwadze, nawet te same obszary anatomiczne w zależności od kierunku diagnozy mogą wymagać różnych metod obrazowania oraz konieczność zastosowania lub rezygnację ze środka kontrastowego. To właśnie kontrast pozwala na uwidocznienie szczegółów budowy narządów czy całych tkanek, dzięki czemu może pomóc w diagnozowaniu m.in. choroby wieńcowej, stwardnienia rozsianego czy nowotworów.

Istnieje szereg zaleceń, które ściśle wiążą się z podaniem kontrastu dożylnie. Jak przygotować się do tomografii z kontrastem? Przygotowanie obejmuje czynności, dzięki którym cała procedura odbędzie się bez jakichkolwiek przeszkód. Przed badaniem TK z kontrastem należy: 

  • przedstawić wynik poziomu kreatyniny lub GFR (wykonanego w okresie do 30 dni przed badaniem TK, bądź 7 dni dla osób z obciążającym wywiadem chorobowym w kierunku niewydolności nerek),
  • okazać wynik TSH wykonany w okresie do 30 dni przed badaniem TK (w przypadku pacjentów z chorobami tarczycy), a przy stwierdzonej nadczynności tarczycy dodatkowo pacjenci muszą posiadać na skierowaniu informację od lekarza kierującego lub endokrynologa, że wyraża zgodę na podanie kontrastu,
  • zachować wstrzemięźliwość od pokarmów na minimum 6 godzin, a płyny spożyć maksymalnie 3 godziny przed badaniem,
  • nie przerywać stosowanego normalnie leczenia farmakologicznego. Wyjątek stanowią pacjenci, którzy chorują na cukrzycę. Diabetycy przyjmujący pochodne metforminy muszą odstawić lek na minimum 48 godzin przed badaniem,
  • zabrać ze sobą 1,5 l niegazowanej wody (w przypadku TK jamy brzusznej i miednicy małej) w celu podania dodatkowego środka kontrastowego doustnego. 

 

Przygotowanie do tomografii komputerowej – zarówno z kontrastem, jak i bez –  obejmuje szereg czynności, dzięki którym zostaną zachowane wszystkie niezbędne standardy bezpieczeństwa. Odpowiednio wdrożone procedury pozwolą uniknąć reakcji niepożądanych lub zminimalizować ryzyko wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych. 

Na podstawie szczegółowego wywiadu z lekarzem pacjent zostaje precyzyjnie poinformowany o tym, jak przygotować się do badania tomografii komputerowej. Warto mieć na uwadze, że o konieczności podania kontrastu można dowiedzieć się zaraz przed badaniem, dlatego należy mieć ze sobą komplet niezbędnych wyników badań. 

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem, w którym podpowiadamy, jak przygotować się do rezonansu magnetycznego

Jak przygotować się do tomografii komputerowej?
Telekonsultacje w trybie pilnym 24h

Specjalistyczne, zdalne porady dla pacjentów, którzy potrzebują pilnej konsultacji specjalisty ortopedy lub chirurga kręgosłupa w ciągu 24h.

*w dni robocze od godz. 8.00 do 20.00.