Czym różni się neurochirurg od neurologa?

Neurochirurg a neurolog. Różnice między neurochirurgią a neurologią
Wiele osób szukających pomocy u specjalisty może się zastanawiać, czym różni się neurochirurg od neurologa. Niepewność towarzyszące tej tematyce jest całkowicie zrozumiała. Obie specjalizacje zajmują się bowiem diagnostyką i leczeniem schorzeń układu nerwowego. Różnią je natomiast metody, jakie wykorzystują w walce z tymi chorobami. Przeczytaj nasz wpis, aby dowiedzieć się, jakie są najważniejsze różnice między neurochirurgią a neurologią. Zapraszamy do lektury!

Neurochirurg czy neurolog - jakie są główne różnice?

Najważniejsze różnice pomiędzy neurochirurgiem a neurologiem polegają na metodach leczenia, jakie oferują oni swoim pacjentom. Ci pierwsi odpowiadają za leczenie operacyjne, a Ci drudzy za leczenie farmakologiczne (zachowawcze). Inaczej mówiąc, aby pomóc swoim pacjentom, neurochirurdzy przeprowadzają operacje układu nerwowego, a neurolodzy przepisują odpowiednie leki.

Podobieństwem między neurologią i neurochirurgią jest natomiast zakres badań, jaki specjaliści z tych dziedzin mogą zlecać podczas diagnozowania pacjentów. Zarówno specjalista neurologii, jak i neurochirurg mogą skierować pacjenta na tomografię komputerową, RTG, badania ultrasonograficzne czy rezonans magnetyczny. Obaj specjaliści mogą także poprosić pacjenta o wykonanie podstawowych badań np. morfologii czy badania moczu.

Neurochirurgia a neurologia. Kompetencje neurochirurga

W przeciwieństwie do neurologa, specjalista neurochirurgii jest uprawniony do wykonywania inwazyjnych zabiegów. Często zdarza się, że pacjenci z chorobami układu nerwowego zaczynają swoje leczenie u neurologa, a gdy środki farmakologiczne nie przynoszą oczekiwanych efektów, kontaktują się także z neurochirurgiem. Do neurochirurga (a nie neurologa) kierowane są także te osoby, których stan wymaga szybkiej interwencji i przeprowadzenia operacji ratującej życie.

Do neurochirurga warto skierować się w przypadku podejrzenia guza mózgu lub innego nowotworu atakującego układ nerwowy. Ponadto, w gabinecie takiego lekarza pomoc znajdą osoby, których problemem jest dyskopatia, krwotok wewnętrzny, choroby naczyniowe mózgu czy wodogłowie. Neurochirurg zajmuje się także nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym oraz chorobami układu obwodowego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kompetencji neurochirurga, przeczytaj nasz artykuł „Czym zajmuje się neurochirurg?”

Neurolog a neurochirurg. Kompetencje neurologa

Czym różni się neurolog od neurochirurga? Jego domeną jest leczenie zachowawcze, czyli takie, które nie uwzględnia przeprowadzania operacji lub inwazyjnych zabiegów. Lekarz ten diagnozuje schorzenia mózgu, nerwów obwodowych czy rdzenia kręgowego, które da się wyleczyć za pomocą różnych medykamentów. W przeciwieństwie do neurochirurga, neurolog zajmuje się także przewlekłymi chorobami, które wymagają od pacjenta stałego przyjmowania leków. W kręgu jego zainteresowań znajdują się m.in. padaczka, stwardnienie rozsiane czy chroniczny ból głowy. Neurolog zajmuje się także chorobami zwyrodnieniowymi układu nerwowego np. Alzheimerem i Parkinsonem.

Objawy, które mogą sugerować konieczność udania się do neurologa, to na przykład znaczne osłabienie, nawracające bóle głowy, zaburzenia koordynacji czy zaniki pamięci. Alarmujące mogą być także problemy ze słuchem i widzeniem, a także pogarszająca się jakość snu.

Zadbaj o swój układ nerwowy i porozmawiaj ze specjalistą

Warto pamiętać, że nawet te z pozoru błahe symptomy, mogą świadczyć o problemach zdrowotnych wymagających interwencji lekarza. Raz na jakiś czas warto wybrać się do neurologa lub neurochirurga, aby pod jego okiem przeprowadzić serię odpowiednich badań. Dzięki regularnej diagnostyce będziesz mógł monitorować stan swojego zdrowia i w porę reagować na niepokojące zmiany.

Jeśli podejrzewasz u siebie schorzenia układu nerwowego, neurochirurdzy i neurolodzy z FORM są do Twojej dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu lub wizyty w naszej placówce.

Telekonsultacje w trybie pilnym 24h

Specjalistyczne, zdalne porady dla pacjentów, którzy potrzebują pilnej konsultacji specjalisty ortopedy lub chirurga kręgosłupa w ciągu 24h.

*w dni robocze od godz. 8.00 do 20.00.