W ostatnich latach obserwujemy naprawdę ogromny wzrost liczby Polaków uprawiających sport. I wyczynowo i półprofesjonalnie, rekreacyjnie albo pro-zdrowotnie. Z pewnością przyczyniły się do tego zjawiska związane z pandemią, ale też wzrost świadomości zdrowotnej, wzrost zamożności i ogólne zmiany w stylu naszego życia, którego sport, aktywność fizyczna i rekreacja stają się nieodłączną częścią. Narty, snowboard, pływanie i letnie sporty plażowe, gry, bieganie, triathlon, jazda na rowerze, turystyka piesza, wspinaczka, jazda konna, sporty walki, sporty medytacyjne, sporty siłowe i zręcznościowe. To może tylko cieszyć, bo sport to naprawdę zdrowie. I co do tego w Form nie mamy wątpliwości – pomimo, że z aktywnością fizyczną nierozerwalnie związane są kontuzje, urazy, przeciążenia i wiele innych dolegliwości. Dlatego zawsze podkreślamy, że jeśli sport to zaraz po nim powinna iść rozwaga, odpowiednie przygotowanie i profilaktyka. Jakie są najczęstsze kontuzje sportowe oraz jak wygląda leczenie urazów sportowych w FORM?
Leczenie kontuzji sportowych w FORM
W tej dziedzinie w Form możemy zaoferować wiedzę i doświadczenie naszych terapeutów związaną z treningami personalnymi i funkcjonalnymi, ćwiczenia w ramach Szkoły Zdrowego Kręgosłupa, terapie wzmacniające i profilaktyczne. A jeśli przydarzą się już kontuzje sportowe to naprawdę zalecamy fachowe i niezwłoczne konsultacje ze specjalistą biegłym w dolegliwościach na tle sportowym – zarówno tych, z którymi można sobie poradzić rehabilitacyjnie jak i tych, które wymagają ingerencji ortopedy lub nawet neurochirurga.
Naszym specjalistą w dziedzinie leczenia kontuzji sportowych jest dr Paweł Adamczyk – nie tylko lekarz sportowiec – sam uprawia kilka dyscyplin, ale przede wszystkim wybitny praktyk, chirurg ortopeda z ogromnym doświadczeniem operacyjnym, zabiegowym i terapeutycznym. Dr Adamczyk jest ortopedą i traumatologiem – specjalizuje się w traumatologii sportowej, czyli praktycznie we wszystkich najczęstszych urazach sportowych, kontuzjach i nadwyrężeniach przede wszystkim kończyn i stawów a zwłaszcza stopy, stawu skokowego i kolana, czyli tych okolic, które są najbardziej narażone na urazy sportowe.
Najczęstsze urazy sportowców w poszczególnych dyscyplinach:
🏋️ Najczęstsze urazy na siłowni
Osoby uprawiające wszelkie sporty siłowe i wydolnościowe w siłowniach najczęściej padają ofiarą zapału, ambicji, rywalizacji i niecierpliwości. Samo w sobie nie jest to złe, motywuje nas do wysiłku i postępów ale tu naprawdę nawet drobne błędy w technice, nierozważnie dobrane obciążenia, nieuwaga albo zbyt długa sesja treningowa mogą wykluczyć nas z ćwiczeń na długie tygodnie. Najczęstsze urazy na siłowni w takich przypadkach to uszkodzenia ścięgna Achillesa, złamania np. rzepki, zerwania ścięgien i więzadeł, skręcenia i zwichnięcia stawu skokowego. Doznając tych kontuzji – naprawdę nie warto zwlekać, nie warto szukać rozwiązań na własną rękę.
❌ Najczęstsze urazy przy uprawianiu CrossFit
CrossFit, który cieszy się popularnością dorównującą kontuzjogenności tej dyscypliny. Chociaż same ćwiczenia tego typu przynoszą wiele korzyści zdrowotnych, bardzo wzmacniają aparat ruchu i dają wiele satysfakcji psychicznej – przyczyniają się też do wielu kontuzji. Najczęstsze urazy sportowców trenujących CrossFit związane z przeciążeniami ścięgien i więzadeł to np. kolano skoczka, uszkodzeniem łąkotek, skręcenia lub zwichnięcia stawów skokowych lub kolanowych (bardzo często dochodzi wówczas do zerwania więzadła krzyżowego przedniego zwanego żargonowo ACL), złamania rzepki czy zerwaniem ścięgien (z zerwaniem Ścięgna Achillesa włącznie). Większość z tych kontuzji nie tylko wykluczy nas z treningów ale także ze zwykłego, codziennego funkcjonowania. Powrót do zdrowia może być długi i naprawdę mozolny. Tym bardziej w razie urazu zalecamy wizytę i konsultację u dr Adamczyka, który nie tylko bezbłędnie postawi diagnozę ale także zaplanuje i poprowadzi leczenie z uwzględnieniem zajęć rehabilitacyjnych a w przypadkach ciężkich przeprowadzi leczenie operacyjne i pooperacyjne.
🏃 Najczęstsze urazy przy bieganiu – kontuzje biegaczy
Bieganie to sport, którego popularność rośnie od lat. Ilość biegaczy w miejskich parkach rośnie z sezonu na sezon bez względu na porę roku. To rzeczywiście dyscyplina, która przynosi wiele satysfakcji, poprawia kondycję, pomaga walczyć z nadwagą – uprawiana w sposób rozsądny i rekreacyjny naprawdę przyczynia się do utrzymania nas w dobrym zdrowiu i formie. Poważniejsze problemy i urazy biegaczy zaczynają się kiedy zaczynamy biegać wysiłkowo, kiedy zaczynamy stawiać sobie cele związane z coraz dłuższymi dystansami, trudnościami terenowymi albo chęcią udziału w rywalizacjach maratońskich. Biegacze to jedni z częściej spotykanych pacjentów w przychodniach ortopedycznych, a główne urazy przy bieganiu to MTSS, ITBS, problemy ze ścięgnem Achillesa, dodatkowo zapalenia rozcięgna podeszwowego, urazy mięśni kulszowo-goleniowych a w lżejszych przypadkach – opuchlizny w okolicach kostki, stawu skokowego, napięty tył uda, ostrogi piętowe. W tego typu urazach zalecamy powstrzymanie się od aktywności i naprawdę niezwłoczną konsultację ortopedyczną. Dr Adamczyk ma w dziedzinie kontuzji związanych z newralgicznymi okolicami kończyn dolnych – szczególnie stawu skokowego, stopy i kolana ogromne doświadczenie terapeutyczne jak i operacyjne.
❄️ Najczęstsze urazy sportowe przy sportach zimowych
Zimowa aura w mieście sprzyja sportom uprawianym w salach gimnastycznych, centrach cross fit i siłowniach a bieganie to doskonała forma aktywności, która pozwala utrzymać dobrą kondycję przed sezonem wiosenno-letnim. Ale zima to przede wszystkim “białe szaleństwo” czyli narciarstwo we wszelkich jego odmianach. Zbliżające się ferie są doskonałą okazją aby ruszyć na stoki, trasy i do skiparków. Znów rozgorzeją dyskusje między zwolennikami nart i snowboardu, dylematy początkujących: “co wybrać ?” albo “na co się przesiąść?” w przypadku tych, którzy szukają odmiany i nowych narciarskich wyzwań. Cokolwiek wybierzecie – to będzie dobry wybór jeśli sprawi wam przyjemność i poprawi Waszą kondycję oraz sprawność. Ale pod warunkiem, że wychodząc na stok zachowacie rozwagę, odpowiedzialność i zdrowy rozsądek. A zanim przypniecie narty albo deskę nie zapomnijcie o profilaktycznym przygotowaniu fizycznym czyli wzmocnieniu mięśni pośladkowych, mięśni czworogłowych, grupy kulszowo-goleniowej i poprawie stabilizacji stóp. To pierwszy krok do uchronienia się przed najczęstszymi urazami sportowców lubujących się w sportach zimowych.
Wszystkie dyscypliny narciarskie mogą być przyczyną kontuzji i urazów – począwszy od drobnych stłuczeń, zwichnięć, nadwyrężeń po bardzo poważne urazy głowy, skomplikowane złamania, uszkodzenia stawów, kręgosłupa, mięśni i ścięgien. Paradoksalnie te urazy nie dotyczą jedynie kończyn dolnych ale także dłoni, palców – szczególnie kciuka, barków, nadgarstków, łokci, kręgosłupa szyjnego. Ze względu na specjalizację naszego eksperta w dziedzinie urazów sportowych – dr Pawła Adamczyka – skupimy się na urazach dotyczących kończyn dolnych – szczególnie narciarskich urazach stawu kolanowego, stawu skokowego i stopy.
🏂 Najczęstsze urazy snowboardowe
Snowboard jest statystycznie sportem mniej urazowym niż narty. Szczególnie jeśli mowa o kończynach dolnych. Ustawienie stóp na desce i charakter przeciążeń w czasie jazdy chroni stawy kolanowe a ewentualne upadki bardziej narażają pas barkowy i ręce jeźdźca. Natomiast bardzo rozpowszechnione są urazy stawu skokowego. Urazy snowboardowe to najczęściej skręcenia i zwichnięcia o różnym stopniu nasilenia ale bywa, że dochodzi do urazu znacznie poważniejszego nazywanego potocznie “kostką snowboardzisty”. Jest to złamanie kości skokowej stopy, które bardzo często jest mylone ze zwykłym skręceniem lub zwichnięciem. Diagnoza jest dosyć trudna ponieważ nie zawsze kontuzja ta uwidacznia się w obrazie RTG i wymagany jest rezonans magnetyczny. Nieprawidłowe rozpoznanie może mieć poważne konsekwencje ponieważ przy zwichnięciach stosuje się nastawianie, a w przypadku “kostki snowboardzisty” niezbędne jest usztywnienie. Korzystając z konsultacji w Form, pacjenci mogą liczyć nie tylko na wiedzę i doświadczenie dr Adamczyka ale także na odpowiednie badania obrazowe pomagające we właściwej diagnozie i wyborze optymalnej metody leczenia połączonej z odpowiednią rehabilitacją i fizjoterapią.
⛷️ Najczęstsze urazy narciarskie
Narciarstwo klasyczne to dyscyplina, która w znacznie większym stopniu obciąża kończyny dolne – zarówno stawy kolanowe jak i stawy skokowe. Nogi narciarza działają niczym amortyzatory w samochodzie albo motocyklu. W czasie jazdy są narażone na nieustanne – większe lub mniejsze – uderzenia pochodzące z pokonywanych nierówności trasy. Około 40% wszystkich urazów narciarzy to urazy kolan. Przede wszystkim wszelkiego rodzaju przeciążenia i nadwyrężenia związane z intensywną pracą stawu, następnie skręcenia i zwichnięcia i urazy poważniejsze polegające na pęknięciu lub zmiażdżeniu łąkotki. Najpoważniejszą i najbardziej rozpowszechnioną kontuzją jest ACL czyli zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. Wszystkie kontuzje kolana należy traktować z największą powagą ze względu na możliwość komplikacji tych urazów i zazwyczaj długi okres rehabilitacyjny. Wbrew pozorom w narciarstwie niezwykle często dochodzi do urazów stopy i stawu skokowego. Pomimo mocnego usztywnienia tej okolicy do urazów tych dochodzi w następstwie zablokowania lub nieprawidłowego wypięcia buta z narty w czasie upadku. W przypadku urazów narciarskich obu okolic – stawu kolanowego i stawu skokowego – dr Paweł Adamczyk służy swoją ogromną praktyką i wiedzą w dziedzinie wspomnianych urazów oferując wszystkim miłośnikom “białego szaleństwa” nie tylko precyzyjne diagnozy i metody leczenia ale także odpowiednie wsparcie rehabilitacyjne będące jego uzupełnieniem.
Zima w pełni, ferie przed nami a związane z tą porą roku aktywności i sporty kuszą swoją atrakcyjnością i wrażeniami. Nie pozwólmy aby niepotrzebne kontuzje popsuły nam radość z ich uprawiania a co gorsza utrudniły funkcjonowanie w codziennym życiu. Z naszej strony – wspólnie z dr Pawłem Adamczykiem dołożymy wszelkich starań aby tak się nie stało.
Strona główna – Biodro – 🦵 Leczenie urazów sportowych – najczęstsze kontuzje
- Kategorie: Leczenie, metody operacji, Strona Główna, Ortopedia, Kompendium wiedzy