Wizyta u fizjoterapeuty. Poradnik pacjenta

Kiedy do fizjoterapeuty?

Wizytę u fizjoterapeuty powinno się traktować jak wizytę u specjalisty. Im lepiej się do niej przygotujemy, z im większą świadomością podejmiemy decyzję o jego wyborze a przede wszystkim im bardziej będziemy świadomi powodu tej wizyty — tym więcej korzyści wyniesiemy. W poniższym artykule postaramy się przedstawić i wyjaśnić najważniejsze zagadnienia związane z wizytą u fizjoterapeuty. Kiedy warto się na nią zdecydować i jak się do niej najlepiej przygotować? Postaramy się także podsumować nasz cykl dotyczący fizjoterapii i przedstawić najważniejsze elementy i sposób działania zespołu fizjoterapeutycznego Form. Zapraszamy do lektury.  

Kiedy należy udać się do fizjoterapeuty? Najważniejsze powody wizyty u fizjoterapeuty

Jest bardzo wiele powodów, dla których można lub należy udać się do fizjoterapeuty. Najczęściej na fizjoterapię kieruje nas lekarz ortopeda traumatolog lub neurochirurg traumatolog w wyniku prowadzonego leczenia urazów, zwyrodnień lub chorób narządu ruchu. Fizjoterapia może być elementem przygotowania do operacji lub leczenia pooperacyjnego. 

Może być ona również elementem leczenia zachowawczego. Do fizjoterapeuty możemy udać się też sami w związku z odczuwanym bólem, ograniczeniami ruchowymi i wszelkimi nieswoistymi objawami w obrębie narządu ruchu, które nie dają objawów neurologicznych lub poważnych niedowładów czy dysfunkcji. Wreszcie do fizjoterapeuty możemy się udać z powodów profilaktycznych – np. w związku z rozpoczęciem wzmożonej aktywności fizycznej lub sportowej.

Istnieją jednak objawy, które należy traktować jako jasny i raczej jednoznaczny sygnał wskazujący na konieczność wizyty u fizjoterapeuty. Oto najczęstsze powody, dla których należy to zrobić:

  • utrata równowagi, zaburzenia równowagi i zawroty głowy,
  • ciągły ból podczas pracy przy biurku lub w jednej pozycji,
  • ciągłe bóle o nieokreślonym źródle, bóle nawrotowe,
  • bóle i bóle nawrotowe okolic, które uległy wcześniejszym urazom lub były operowane, 
  • bóle po określonej aktywności fizycznej — np. po bieganiu, forsownym marszu, jeździe na rowerze,
  • pojawiające się ograniczenia sprawności ruchowej, ograniczenia zakresu ruchu,
  • ostre lub przewlekłe bóle kręgosłupa, bóle karku, bóle pleców, bóle krzyża, bóle klatki piersiowej, bóle promieniujące do kończyn górnych i kończyn dolnych,
  • bóle i zawroty głowy,
  • bóle mięśniowe i stawowe w obrębie barku, łokcia, nadgarstka, biodra, kolana, stopy i innych okolic narządu ruchu,
  • nerwobóle, mrowienia , drętwienia rąk i stóp,
  • przykurcze mięśniowe i osłabienie siły mięśniowej,
  • stany zapalne ścięgien, końcówek nerwowych, kaletek, stawów i okolic stawów,
  • stany nawrotu dolegliwości po urazach i zabiegach — złamaniach, skręceniach, uszkodzeniach więzadeł, mięśni, stawów.

Fizjoterapeuta może pomóc w identyfikacji problemu i jego zachowawczym rozwiązaniu dobierając i przeprowadzając odpowiednią terapię. W przypadkach gdy schorzenie jest poważniejsze skieruje nas na konsultację do odpowiedniego lekarza specjalisty.

Z naszego bloga dowiesz się również więcej o tym, czym zajmuje się fizjoterapeuta oraz jakie są  dziedziny fizjoterapii.

Czym należy się kierować się przy wyborze fizjoterapeuty?

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty i uregulowanie sytuacji na rynku świadczeń fizjoterapeutycznych pomogły uporządkować szereg kwestii związanych z tą dziedziną opieki zdrowotnej. Podobnie jak w przypadku innych zawodów związanych ze zdrowiem, fizjoterapia powinna  być traktowana z największą powagą i z zachowaniem możliwie najwyższych standardów profesjonalizmu, wiedzy, doświadczenia i odpowiedzialności za zdrowie i życie pacjentów.

Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę podejmując decyzję o wyborze fizjoterapeuty i placówki oferującej leczenie fizjoterapeutyczne:

  1. Kwalifikacje

Podobnie jak w przypadku każdego pracownika służby zdrowia, fizjoterapeuta musi mieć pełne kwalifikacje i pełną akredytację. Prawo wymaga od fizjoterapeuty ukończenia studiów magisterskich w zatwierdzonej instytucji edukacyjnej i rejestracji w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów.

  1. Odpowiedni zakres wiedzy

Fizjoterapia obejmuje szeroki obszar i liczny zakres specjalizacji. I tak jak nie ma sensu rozmawiać z neurochirurgiem o chorobach skóry, tak powinniśmy poszukać fizjoterapeuty z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem adekwatnym do konkretnego problemu zdrowotnego.  

  1. Lokalizacja

Należy wziąć pod uwagę lokalizację, zwłaszcza gdy leczony uraz lub stan jest przewlekły. Pokonywanie długich dystansów nie jest wskazane, gdy mamy problemy z układem mięśniowo-szkieletowym. Jeśli więc to możliwe, wybierzmy fizjoterapeutę, który jest w pobliżu, lub do którego nie jest trudno się dostać ze względów komunikacyjnych.  

  1. Metody leczenia

Tradycyjnie fizjoterapeuci korzystają z podstawowych technik takich jak ruch i masaż. Ale fizjoterapia podobnie jak inne dziedziny medycyny wciąż się rozwija i doskonali. Warto wybrać fizjoterapeutę otwartego na to co w fizjoterapii nowe albo wcześniej niedostępne w Polskich warunkach, stosującego nowatorskie, skuteczne metody.  

  1. Dostępność

Kiedy cierpimy, lista oczekujących jest ostatnią rzeczą, na którą chcielibyśmy się zdecydować. Ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie i móc je prowadzić w planowy, konsekwentny sposób.

Szukasz takiego specjalisty w Warszawie? Sprawdź naszą ofertę w zakresie fizjoterapia Warszawa.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty i jak się do niej przygotować?

Im lepiej przygotujemy się do wizyty tym więcej korzyści z niej wyniesiemy i stworzymy fizjoterapeucie warunki do jak najlepszego przeprowadzenia badań wstępnych i postawienia trafnej diagnozy. To co z pewnością warto przygodowa na pierwszą wizytę to odpowiedni strój – nie ma specjalnych wskazań jeśli chodzi o to jak ubrać się do fizjoterapeuty, poza tym, że powinien to być wygodny, niekrępujący ruchów strój do ćwiczeń fizycznych w sali gimnastycznej wraz z wygodnym obuwiem sportowym zapewniającym dobrą przyczepność do podłoża. Druga rzecz dotycząca tego jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty to zebranie wszelkiej dokumentacji medycznej dotyczącej bezpośrednio lub pośrednio naszej dolegliwości. Badania te powinny być możliwie jak najbardziej aktualne – nie starsze niż rok. Po przygotowaniu tych dwóch rzeczy – stroju do ćwiczeń i aktualnej dokumentacji medycznej – jesteśmy gotowi do konsultacji.

Wizyta u fizjoterapeuty powinna przebiega według określonego zasad. Tryb takiej wizyty-konsultacji jest określony na mocy ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Powinna ona przebiegać w kilku określonych, kolejnych krokach:   

 

  1. Podczas pierwszego spotkania terapeuta w pierwszej kolejności przeprowadza bardzo dokładny wywiad, w czasie którego pacjent udziela informacji o swoich dolegliwościach. Fizjoterapeuta powinien dostać od pacjenta jak najbardziej dokładne i szczere odpowiedzi na pytania dotyczące momentu pojawienia się dolegliwość, czasu ich trwania, nasilenia, zmienności występowania w zależności od określonych czynników, określonych sytuacji bądź zachowań, w których dolegliwości się pojawiają, znikają lub się nasilają, chorób towarzyszących, innych przebytych chorób bądź urazów, stylu życia, aktywności ruchowej, kondycji.
  2. Drugim krokiem, uzupełniającym wywiad jest zapoznanie się z wynikami badań i dokumentacją medyczną dotyczącą przypadku. Jeśli dolegliwość jest “świeża” fizjoterapeuta powinien skierować pacjenta na odpowiednie badania. Ważne, że fizjoterapeuta nie ma prawa kierować pacjentów na badania inwazyjne.
  3. Trzecim krokiem zamykającym etap wywiadu jest przeprowadzenie prostych badań palpacyjnych i ruchowych pomagających stwierdzić i określić wrażliwość tkanek i umiejscowienie ośrodków bólowych oraz określić sprawność ruchową i ograniczenia w zakresach ruchów poszczególnych okolic narządu ruchu.
  4. Czwartym etapem jest postawienie diagnozy funkcjonalnej na podstawie przeprowadzonego wywiadu, podstawowych badań ruchowych, analizie dokumentacji medycznej a także skal i testów funkcjonalnych.
  5. Następnie fizjoterapeuta proponuje i omawia indywidualny program fizjoterapii. Powinien także określić jej cele krótko- i długoterminowe, określić czas ich osiągnięcia, niezbędny wymagany wysiłek i oczekiwania. Fizjoterapeuta tworzy taki indywidualny program na podstawie swojej wiedzy teoretycznej ale także praktyki. Każdorazowo jest to program indywidualny podobnie jak dobrany do niego zestaw metod i technik.
  6. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie terapii w postaci zaplanowanych wizyt-sesji terapeutycznych w określonej ilości, intensywności i częstotliwości.
  7. Etapem pośrednim są wizyty kontrolne. W czasie procesu terapeutycznego wykonywane są regularnie testy sprawdzające skuteczność terapii. Jest to bardzo istotne, ponieważ pozwala na monitorowanie efektów, a w sytuacji kiedy terapia nie przynosi oczekiwanych efektów, można szybko pogłębić diagnostykę i wdrożyć nowy plan, a jeśli będzie potrzeba to przekierować pacjenta do innego specjalisty.  

Fizjoterapia w Form

Fizjoterapia – jak niejednokrotnie wspominaliśmy w tym artykule – jest dziedziną i specjalizacją medyczną nie tylko rozległą, złożoną i skomplikowaną, ale też dynamicznie się rozwijającą i ewoluującą. To dziedzina, w której wiedza, doświadczenie i inwencja fizjoterapeutów pozytywnie współgrają z rozwojem technologii. 

Współczesna fizjoterapia to nie tylko skuteczna metoda leczenia wspomagającego różne, niekiedy skomplikowane procedury operacyjne i długie terapie zachowawcze chorób przewlekłych. Wchodzi ona w skład ogólnych programów rehabilitacyjnych związanych z integracją społeczną osób w jakikolwiek sposób upośledzonych trwale bądź czasowo przez chorobę. Jest też niezwykle ważnym elementem holistycznego pojmowania zdrowia jako jednego z podstawowych czynników dobrostanu człowieka. Wreszcie jest medyczną specjalizacją samą w sobie, w ramach której można realnie leczyć ogromną liczbę chorób i dolegliwości ograniczając ingerencje operacyjne i negatywne skutki terapii farmakologicznych.

I właśnie tak rozumiemy funkcję fizjoterapii we współczesnej, nowoczesnej medycynie. Rola fizjoterapii i fizjoterapeutów w Form jest tym istotniejsza, że jesteśmy kliniką ortopedyczno-neurochirurgiczną, a te dwie specjalizacje zaawansowanej medycyny po prostu bez fizjoterapii nie istnieją.

Jest jednak kilka aspektów, na które kładziemy w Form szczególny nacisk jeśli chodzi o fizjoterapię.

Fizjoterapia jako samodzielna specjalizacja medyczna

W Form fizjoterapeuci są niezależnymi, w pełni odpowiedzialnymi specjalistami pierwszego kontaktu, którzy są w stanie precyzyjnie diagnozować, opracowywać plany terapii i je wdrażać. W przypadkach wyjątkowo skomplikowanych lub wzbudzających wątpliwości, pacjent kierowany jest na pogłębione, dodatkowe konsultacje u precyzyjnie wybranego lekarza-specjalisty z zespołu Form.  

Fizjoterapeuci w ramach zespołów specjalizacyjnych

Poszczególni fizjoterapeuci ze względu na swoje szczególne indywidualne doświadczenia, wyjątkowe umiejętności i wąską specjalizację – pracują w ramach zespołów lekarsko-fizjoterapeutycznych. Obecnie w Form funkcjonują 3 takie zespoły:

  • zespół dr. Pawła Lisa, który specjalizuje się w klasycznej neurochirurgii i chirurgii kręgosłupa,
  • zespół chirurgii ręki dr. Macieja Klicha.

Takie podejście pozwala na bardzo dobry przepływ informacji dotyczących pacjenta, prowadzonego leczenia oraz jego postępach.

Fizjoterapia jako integralna część holistycznych pakietów Form

Fizjoterapia jest integralnym elementem holistycznego podejścia do leczenia w ramach Holistycznych Pakietów Form. Leczenie fizjoterapeutyczne jest włączane w odpowiednim momencie, prowadzone w indywidualnie dobrany do pacjenta sposób, ma właściwą intensywność i czas trwania. 

 

Fizjoterapia jako centrum profesjonalnej doskonałości

W Form pracują wyłącznie fizjoterapeuci posiadający prawo wykonywania zawodu zgodnie z ustawą o zawodzie fizjoterapeuty oraz ponadprzeciętne kompetencje, pasję i powołanie. Historia zawodowa każdego z naszych fizjoterapeutów jest dokładnie opisana w profilach zawodowych dostępnych na naszej stronie. Wszyscy nasi  fizjoterapeuci mają dokładnie określone profile specjalizacyjne co pozwala optymalnie wybrać i dopasować każdego z nich do specyficznych wymagań danego przypadku.

Fizjoterapeuci w Form to  nie tylko osoby, które wykonują zalecenia lekarskie, ale specjaliści dokonujący diagnozy funkcjonalnej, zdolni zaplanować i dobrać najskuteczniejszą terapię z punktu widzenia potrzeb pacjenta.  

Programy fizjoterapeutyczne

Pacjenci decydujący się na podjęcie leczenia fizjoterapeutycznego w Form są kierowani do fizjoterapeuty, który najlepiej odpowiada potrzebom pacjenta ze względu na profil swojej praktyki, wykorzystywane techniki i metody. Takie leczenie nie ogranicza się do pojedynczych, doraźnych wizyt, ale jest rodzajem programu terapeutycznego z wyznaczonymi celami i ustalonymi procedurami kontroli postępu oraz skuteczności leczenia. 

Najważniejsze korzyści, które daje fizjoterapia

Korzyści płynące z prawidłowo i fachowo przeprowadzonego leczenia fizjoterapeutycznego są bardzo trudne do oszacowania, opisania i prostego wymienienia. Niejednokrotnie pozytywne skutki leczenia fizjoterapeutycznego pojawiają się po czasie, mają wpływ na cały organizm i są powiązane z innymi pozytywnymi zjawiskami w ramach zdrowotnego dobrostanu pacjenta. Zawsze będzie to też kwestia indywidualnego przypadku danego pacjenta, powodu leczenia, stadium choroby i wielu innych zmiennych. Można jednak wskazać kilka podstawowych, niezaprzeczalnych korzyści, które są bardzo uniwersalne:  

  • leczenie bólu utrudniającego normalne życie przy zmniejszonym zapotrzebowaniu na opioidy lub inne ciężkie leki przeciwbólowe,
  • unikanie lub opóźnianie operacji, zmniejszanie obciążenia organizmu powstałego w wyniku ingerencji medycznej,
  • poprawa mobilność i sprawności ruchowej,
  • szybszy powrót do zdrowia po urazie lub wypadku, szybsza rehabilitacja,
  • przygotowanie organizmu do operacji i skrócenie czasu operacji,
  • skrócenie czasu niepełnosprawności,
  • szybszy powrót do zdrowia po udarze, 
  • zapobieganie upadkom i zwiększenie odporności na urazy,
  • lepsza równowaga, stabilność i postawa ciała,
  • wsparcie problemów zdrowotnymi związanymi z wiekiem.


Śmiało można powiedzieć, że nie ma dziś możliwości prowadzenia skutecznego i wydajnego leczenia chorób i urazów narządu ruchu bez integralnego udziału fizjoterapii. I nie chodzi tu o klasyczny model, w którym fizjoterapię włączano na etapie pooperacyjnym. Dziś to specjalizacja, którą wykorzystuje się praktycznie na każdym etapie leczenia, jako element wspierający, jako samodzielną terapię zachowawczą i jako niebagatelny czynnik profilaktyki.

Udostępnij artykuł