Standardowa wizyta u neurochirurga nie różni się wiele od innych konsultacji lekarskich. Celem każdego pierwszego spotkania jest zebranie wyczerpującego wywiadu, który pozwoli postawić wstępną diagnozę (lub diagnozy). W toku pierwszej rozmowy powinno także wyklarować się, jakie badania będą konieczne do wykonania. Czasami są to badania podstawowe jak morfologia, mocz lub RTG, a czasami bardziej zaawansowane jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. W trakcie wizyty lekarz może przeprowadzić także proste badanie neurologiczne, które pozwoli mu ocenić jakość odruchów i stopień koordynacji.
Każda wizyta zaczyna się od wysłuchania pacjenta. Lekarz, za pomocą odpowiednich pytań, uzyskuje interesujące go informacje na temat objawów, stylu życia lub potencjalnych obciążeń zdrowotnych.
Pytania, jakie mogą paść na pierwszej wizycie u neurochirurga, to np.:
- W jakich okolicznościach mają miejsce epizody bólowe (pora dnia, wykonywane czynności, warunki pogodowe)?
- Jaki jest poziom bólu w skali od 1 do 10 (1 – ledwo odczuwalny, 10 – nie do wytrzymania)?
- Czy w przeszłości miał miejsce wypadek, który mógł spowodować uraz wewnętrzny (upadek, zderzenie, uderzenie, nadwyrężenie)?
- Jaki jest przeciętny czas snu pacjenta?
- Jak wygląda typowy dzień pacjenta (doprecyzowanie trybu życia i aktywności)?
- Czy występują jakieś choroby przewlekłe i czy pacjent przyjmuje jakieś leki?
- Czy obok dolegliwości bólowych występują także inne objawy (pogorszenie widzenia, mrowienie kończyn, problemy z oddychaniem itp.)?