Rezonans magnetyczny – jak się przygotować do badania? 8 porad

sygnet_form
rezonans magnetyczny przygotowanie

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie, które pomaga dokładnie przyjrzeć się strukturom anatomicznym w ciele pacjenta. Do uzyskania precyzyjnego obrazu rezonans wykorzystuje pole magnetyczne oraz fale radiowe, a nie znane z innych badań promieniowanie. Czas trwania badania zależy od wielkości badanego odcinka i waha się od 15 minut do nawet 1 godziny. Mimo dużej dokładności na ostateczny wyniki rezonansu mogą negatywnie wpływać różne czynniki zewnętrzne. Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia błędu? Poznaj 8 kluczowych zasad.

Rezonans z kontrastem - przygotowanie i przeciwskazania

Rezonans magnetyczny z kontrastem wykorzystywany jest najczęściej do diagnozowania chorób układu nerwowego (neurochirurgia) oraz układu kostno-stawowego. Z pomocą tego badania można zidentyfikować tak poważne schorzenia jak np. spondyloza piersiowa czy reumatoidalne zapalenie stawów. 

Niestety, nie wszyscy pacjenci mogą skorzystać z tego rodzaju badania. Istnieją pewne przeciwwskazania do badania, które mogą sprawdzić, że Twoje przygotowania do rezonansu magnetycznego zakończą się dużo szybciej, niż można się było spodziewać. Czynniki bezwzględnie wykluczające to m.in.:

  • obecność rozrusznika serca,

  • obecność neurostymulatorów np. implantów słuchowych,

  • obecność metalowych elementów w ciele pacjenta (odłamków drutów, opiłków, blaszek).

Z kolei czynniki względnie wykluczające, czyli te, 
wymagające otrzymania specjalnego zezwolenia od lekarza, to m.in.:

  • obecność protez lub klipsów naczyniowych,

  • obecność aparatu ortodontycznego,

  • obecność metalicznych implantów ortopedycznych (śrub, stabilizatorów).

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Niektóre procedury związane z przygotowaniem do rezonansu magnetycznego różnią się w zależności od przewidywanego rodzaju badania. Innych zasad powinny trzymać się osoby wykonujące rezonans z kontrastem, a innych osoby bez wskazań do podania dożylnego środka kontrastowego. To samo dotyczy zabiegów w uśpieniu oraz bez uśpienia. Przed badaniem upewnij się, że dobrze wiesz, jaki typ zostanie wykorzystany w Twoim przypadku. W poniższej liście znajdziesz porady dotyczące obu rodzajów badania.

1. Wstrzymaj się od jedzenia, jeśli to konieczne

W przypadku przygotowania do badania z kontrastem wymaga się od pacjenta bycia na czczo, czyli bez posiłku przez co najmniej 2 godziny. Zapewnia to lepsze rozprowadzenie się środka kontrastowego po całym organizmie. Z kolei badania bez kontrastu nie wymagają wstrzymywania się od posiłków. Jeśli chodzi o napoje, na pacjentów nie są nakładane żadne ograniczenia. Rekomendowane jest za to picie wody niegazowanej. Inne zasady dotyczą osób badanych w uśpieniu. W tym przypadku należy wstrzymać się od jedzenia przez 6 godzin, a od picia przez 2 godziny przed badaniem.

2. Ubierz się w luźne ubrania

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego wymaga włożenia odpowiedniej odzieży, tzn. luźnej, bez metalowych elementów (guzików, sprzączek). Przed udziałem w badaniu należy również zdjąć wszystkie ozdoby takie jak zegarki, kolczyki czy okulary. W przypadku badania oczu lub twarzy niezbędne jest dokładne zmycie makijażu.

3. Przygotuj komplet dokumentów

W momencie badania należy mieć przy sobie aktualne skierowanie oraz wyniki poprzednich badań diagnostycznych. W przypadku osób ze względnymi przeciwwskazaniami niezbędne jest przedstawienie odpowiedniej dokumentacji medycznej oraz aktualnych zaświadczeń. Bez tych dokumentów wykonanie rezonansu nie będzie możliwe.

4. Staw się na miejscu przed czasem

Zasady dobrego wychowania znajdują zastosowanie także podczas przygotowań do rezonansu. Na miejscu najlepiej pojawić się na 15 minut przed umówioną godziną – jest to czas na przygotowanie się do badania, wypełnienie ankiety medycznej i załatwienie innych formalności.

5. Przyjmij swoje stałe leki

Osoby przyjmujące leki stałe powinny przyjąć je w normalnym rygorze – zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Pacjenci chorzy na astmę powinni mieć przy sobie leki wziewne w razie wystąpienia duszności.

6. Nie wnoś ze sobą niedozwolonych przedmiotów

Do pomieszczenia, gdzie odbywa się rezonans, nie można wnosić elektroniki (telefonów, kart, aparatów fotograficznych). Zakazane są także większe urządzenia jak laptop czy tablet. Swoje sprzęty najlepiej zostawić w domu, a jeżeli to niemożliwe skorzystać z szafek dostępnych na terenie centrum diagnostycznego.

7. Porozmawiaj z personelem medycznym o swoich wątpliwościach

Zanim badanie na dobre się rozpocznie, warto porozmawiać z personelem pracowni o swoich ewentualnych obawach lub wątpliwościach. Jeśli jesteś kobietą w ciąży, powiadom o tym osobę wykonującą badanie. Powie Ci ona również, jak zachować się po badaniu.

8. Podejdź do badania ze spokojem

Ósma zasada, chociaż najbardziej oczywista, często umyka pacjentom. Na pytanie „jak przygotować się do rezonansu magnetycznego” najlepiej odpowiedzieć: ze spokojem. Jest to rutynowe, bezpieczne dla pacjenta badanie, które wymaga zastosowania się do kilku zasad oraz odrobiny cierpliwości.

Telekonsultacje w trybie pilnym 24h

Specjalistyczne, zdalne porady dla pacjentów, którzy potrzebują pilnej konsultacji specjalisty ortopedy lub chirurga kręgosłupa w ciągu 24h.

*w dni robocze od godz. 8.00 do 20.00.