Małoinwazyjne metody operacyjne kręgosłupa

Wywiad z dr. Rafałem Górskim - część I.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszymi artykułami, które są zapiskami z rozmowy z dr Rafałem Górskim, lekarzem neurochirurgiem, doktorem nauk medycznych ze specjalnością drugiego stopnia w dziedzinie neurochirurgii, chirurgii kręgosłupa i neurotraumatologii. Wywiad ten podzieliliśmy na kilka artykułów, w których dowiedzą się Państwo więcej na temat małoinwazyjnych metod operacji kręgosłupa, głównie techniki endoskopowej.

Kolejne części wywiadu:

 1. Co to jest endoskopia kręgosłupa (neuroendoskopia)?
 2. Dlaczego wybrać endoskopową operację kręgosłupa?
  Wskazania i przeciwwskazania
 3. Techniki endoskopowe w Polsce i na świecie.
  Sprzęt i doświadczenie lekarzy z FORM
 4. Holistyczny Pakiet Neuroendoskopowy
 5. Jak wygląda leczenie chorób kręgosłupa i neurochirurgicznych w Polsce?
  Holistyczne Pakiety Neuroendoskopowy w FORM


Co to są małoinwazyjne metody operacyjne kręgosłupa?

Współcześnie mamy do czynienia ze wzmożeniem trendu widocznego i rozwijającego się od lat, który – próbując najbardziej ogólnie opisać to zjawisko, polega na dążeniu do minimalizacji ingerencji operacyjnych. Do tego, abyśmy mogli przeprowadzać operacje chirurgiczne z jak najmniejszą urazowością dla tkanek. Nie tyczy się to tylko chirurgii kręgosłupa, ale mamy taki trend w chirurgii w ogóle.

W czasie tej rozmowy będę chciał się jednak skupić – z racji mojej specjalizacji – właśnie na chirurgii kręgosłupa. Ale też myślę, obserwując ostatnie lata, że chyba jest to dziedzina najbardziej dynamicznie rozwijająca się, jeżeli chodzi o minimalizację inwazyjności w procedurach operacyjnych. Jak wspomniałem, cała rzecz polega na tym, aby nawet bardzo złożone operacje wykonać przy możliwie jak najmniejszym urazie czy mechanicznej ingerencji w tkanki i struktury naszego organizmu i ciała

 

Co dają nam małoinwazyjne techniki operacji kręgosłupa?

Dzięki nowym możliwościom, które daje współczesna technologia możemy dzisiaj wykonywać z powodzeniem i wykonujemy bardzo duże i poważne operacje kręgosłupa takie jak stabilizacje kręgosłupa i odbarczanie kanału kręgowego dostępami małoinwazyjnymi. Dzisiaj, ja i mój zespół mamy możliwość dostępu do kręgosłupa – jak to nazywamy “360 stopni”. Co to oznacza? Możemy dostać się do kręgosłupa praktycznie z każdej strony. Operujemy dostępami tylnymi – czyli od strony pleców gdzie aparat mięśniowy jest bardzo rozbudowany i pozostaje praktycznie nienaruszony w czasie zabiegu. Te operacje są najbardziej rozpowszechnione, ale mała inwazja to aktualnie wiele możliwości tak zwanych dostępów bocznych do kręgosłupa. Nadal nie są to stuprocentowo minimalne operacje, ale nieporównywalnie mniej inwazyjne niż tradycyjne. W odcinku lędźwiowo-krzyżowym mamy także możliwość dostępów przednich czyli przez jamę brzuszną. Ta dziedzina rozwija się niebywale dynamicznie i otwiera wciąż nowe możliwości – także związane z implantologią. Techniki mało inwazyjne wymagają, to oczywiste, ciągłego i ustawicznego szkolenia nas jako chirurgów i naszego rozwoju chirurgicznego w dziedzinie nowych technik operacyjnych. W ramach technik mało inwazyjnych oczywiście najmniej inwazyjnymi procedurami są procedury endoskopowe. I o nich powiemy sobie najwięcej w kolejnych artykułach. 

 

Inne małoinwazyjne techniki operacji kręgosłupa:

 1. Mikrodiscektomia
 2. Nukleoplastyka
 3. Laminotomia
 4. Foraminotomia
 5. Wertebroplastyka
 6. DISCOGEL®

Mimo zauważalnego rozwoju wszystkich tych technik, metoda endoskopowa operacji kręgosłupa jest w tej chwili najnowocześniejsza, najbezpieczniejsza i najmniej inwazyjna.