Schorzenia odcinka piersiowego kręgosłupa:
Ten artykuł ma na celu przedstawić problemy przeciążeniowo – zmęczeniowe odcinka piersiowego. Prócz przeciążenia kręgosłupa piersiowego jest też liczna grupa schorzeń, które także mogą dotyczyć tej części kręgosłupa. Poniżej część z nich została wymieniona:
- Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa – dotyka właściwie wszystkich struktur kręgosłupa. Może powodować jego sztywność, a wyrośla kostne, powstające w jej wyniku, mogą również drażnić okoliczne tkanki, dając objawy bólu w tym miejscu.
- Dyskopatia – choroba polegająca na uszkodzeniu krążka międzykręgowego. W odcinku piersiowym ten problem nie pojawia się zbyt często, jednak tak jak w przypadku wszystkich dysków międzykręgowych, w odcinku piersiowym również może dojść do ich uszkodzenia.
- Wady postawy – cały wachlarz wad wrodzonych oraz nabytych wskutek przebytych urazów, złamań czy nieprawidłowej pracy. Każde odchylenie osi kręgosłupa od fizjologicznej normy, a co za tym idzie całej postawy, może wywoływać dolegliwości bólowe i przyczyniać się chociażby do wczesnych zmian zwyrodnieniowych w najbardziej przeciążanych/obciążanych miejscach naszego szkieletu.
- Problemy napięciowe – to stałe, nadmierne napięcie mięśni często mające podłoże psychiczne, wynikające np. ze stresu, które często prowadzi do powstania bólu w miejscu kumulacji największych napięć.
- Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)
- Choroba reumatyczna prowadząca do znacznego ograniczenia ruchów kręgosłupa, a nawet jego usztywnienia
- Choroby kardiologiczne – problemy sercowe często dają objawy bólu w okolicach mostka, klatki piersiowej, uczucie kłucia i pieczenia, a nawet promieniowania bólu do ramion.
- Choroby płuc
- Choroby oraz uszkodzenia obręczy barkowej i stawów barkowych
- Neuralgia międzyżebrowa – uszkodzenie nerwów unerwiających mięśnie i skórę w obszarze międzyżebrowym.