Staw kolanowy łączy udo z podudziem. Jego układ tworzą dwa stawy: udowo-piszczelowy oraz rzepkowo-udowy, powstałe w wyniku połączenia kości udowej, kości piszczelowej, rzepki, łąkotek oraz więzadeł zewnętrznych i wewnętrznych. Staw kolanowy jest drugim, po stawie skokowym, najbardziej obciążonym stawem w ciele człowieka. Jedną z jego głównych funkcji jest amortyzacja całego układu kostno-szkieletowego. W związku z tym kolano jest niezwykle narażone na urazy oraz powstające w ich wyniku choroby i zwyrodnienia. Urazy te dotyczą zwłaszcza osób intensywnie uprawiających sporty, w których dochodzi do przeciążeń lub urazów mechanicznych kończyn dolnych. Zaniedbania, nieprawidłowo przeprowadzone leczenie zachowawcze lub operacyjne, prowadzą do postępujących zwyrodnień, które najczęściej skutkują trwałymi dysfunkcjami całego stawu.
O specyfice kolana jako jednej z kluczowych okolic naszego aparatu ruch, zawiłościach jego budowy, sposobie funkcjonowania oraz wynikających z tego postępowaniu diagnostycznym i podejściu do leczenia mówi dr. n. med. Paweł Ambroziak, ortopeda-traumatolog, specjalista Form w dziedzinie leczenia okolicy kolana.
W Form oferujemy usługę jaką jest chirurgia kolana, a także wszelkie znane współczesnej ortopedii metody lecznicze, diagnostyczne i zabiegowo-operacyjne okolicy stawu kolanowego. Oto najważniejsze i najczęściej stosowane: