Bark łączy kończynę górną z tułowiem. Jest okolicą unikalną ze względu na niespotykany w innych stawach zakres ruchomości. Wielość płaszczyzn, kątów i osi ruchów – a co za tym idzie, przeciążeń, na jakie staw ten jest narażony, wystawia go nieustannie na ciężkie próby wytrzymałościowe. Sprawna praca barku możliwa jest dzięki skoordynowanemu współdziałaniu stawu barkowo-obojczykowego, ramienno-łopatkowego, łopatkowo-żebrowego, mostkowo-obojczykowego, przestrzeni podbarkowej oraz licznych mięśni i tkanek miękkich. Zaburzenia lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu każdej z wymienionych struktur mogą powodować bóle całego stawu ramiennego i znacznie wpływać na jego ruchomość.
O specyfice barku jako jednej z kluczowych okolic naszego aparatu ruch, zawiłościach jego budowy, sposobie funkcjonowania oraz wynikających z tego postępowaniu diagnostycznym i podejściu do leczenia mówi dr Maciej Miszczak, ortopeda-traumatolog, z ponad dwudziestoletnią praktyką kliniczną i operacyjną, specjalista Form w dziedzinie leczenia okolicy barku. Zapraszamy do lektury.
W Form oferujemy usługę medyczną jaką jest chirurgia barku, zapewniając wszelkie znane współczesnej ortopedii metody leczenia zachowawczego, operacyjno-zabiegowego i diagnostyki okolicy barku. Oto najważniejsze i najczęściej stosowane: