Staw biodrowy łączy kończynę dolną z tułowiem. Jest jednym z największych stawów w naszym organizmie i przenosi jedne z najpotężniejszych obciążeń, jakim poddawane jest ludzkie ciało. To również staw z największym zakresem ruchomości. Teoretycznie liczba osi ruchu przechodzących przez środek stawu biodrowego jest nieograniczona, co w połączeniu z niezwykle rozbudowanym i skomplikowanym aparatem mięśniowym pozwala na wykonywanie precyzyjnych i płynnych czynności lokomocyjnych. Stąd bierze się niezwykła podatność tego stawu na urazy, ale przede wszystkim na zmiany zwyrodnieniowe, które dodatkowo uwarunkowane są nieprawidłowościami w rozwoju stawu w czasie życia płodowego i w okresie noworodkowym (dysplazja stawu biodrowego). Dysplazja stawu biodrowego, resztkowa dysplazja stawu DDH oraz konflikt udowo-panewkowy znacząco przyśpieszają uszkodzenia obrąbka stawowego i chrząstki. Efektem tego jest rozwój choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego prowadzącej do inwalidztwa.
Zapraszamy do zapoznania się z kolejną odsłoną wywiadu z dr. Michałem Szyszką — specjalistą Form w dziedzinie ortopedii rekonstrukcyjnej i endoprotezoplastyki.
W Form oferujemy usługę jaką jest chirurgia biodra oraz wszelkie znane współczesnej ortopedii metody lecznicze, diagnostyczne i zabiegowo-operacyjne okolicy stawu biodrowego. Oto najważniejsze i najczęściej stosowane: