Techniki endoskopowe w Polsce i na świecie. Sprzęt i doświadczenie lekarzy z Form

Wywiad z dr. Rafałem Górskim – część IV.

W dzisiejszej części artykułu przedstawimy informacje na temat technik endoskopowych na świecie oraz porównamy je z tymi, wykonywanymi w Polsce. Weźmiemy pod uwagę sprzęt oraz doświadczenie. Przedstawimy też doświadczenie lekarzy FORM.

 

Metody operacji endoskopowej
kręgosłupa w Polsce i na świecie

Jakie są różnice w technikach endoskopowych na świecie i w Polsce? Zarówno jeśli chodzi o sprzęt jak i umiejętności oraz wiedzę lekarzy.  

Chciałbym powiedzieć, że tych różnic prawie nie ma, nie do końca jest to jednak prawda. Różnice są. Ale nie we wszystkich aspektach. W skali europejskiej za kolebkę endoskopii uważam Niemcy. System endoskopowy, którego używam i o którym zaraz powiem nieco więcej jest właśnie systemem niemieckim. Również niemieccy chirurdzy kręgosłupa i neurochirurdzy, którzy zajmują się endoskopią to jedna z bardziej doświadczonych grup lekarzy zajmujących się tym typem chirurgii w Europie. Różnice już się bardzo szybko niwelują, czyli (dla jasności) to co robimy w Polsce, nie odstaje w żaden istotny sposób od tego co się dzieje w niemieckiej chirurgii endoskopowej. Dotyczy to zakresu operacji, tego co robimy, sprawności operacyjnej te rzeczy w dość dużym stopniu się wyrównały. Natomiast  Niemcy to na pewno miejsce, gdzie jest gros chirurgów ekstremalnie doświadczonych przez bardzo, bardzo długie lata praktyki związanej z endoskopią

Patrząc po publikacjach, drugie miejsce na mapie świata będące takim centrum endoskopii zajmuje Korea. Oni rzeczywiście publikują mnóstwo dużych serii pacjentów operowanych endoskopowo w bardzo złożonych przypadkach, które wykonują czasami bardzo trudnymi technikami chirurgicznymi. I rzeczywiście, trzeba powiedzieć, że oni w tej skali światowej wyróżniają się na plus. Pokazują już naprawdę bardzo zaawansowane technicznie kierunki. Z mojego punktu widzenia, jako  doświadczonego neurochirurga, pada jednak pytanie: ile ryzyka w takich bardzo złożonych technikach operacyjnych warto podjąć. Nie wiem, czy do pewnych technik ja bym się przygotowywał właśnie z przyczyn związanych z elementami ryzyka, które takie operacje niosą. Uważam, że to, co mamy wypracowane w sposób twardy, jasny i technicznie opanowany – to należy rozwijać, bo to daje nam bardzo duże bezpieczeństwo prowadzenia tych procedur operacyjnych.  

 

Sprzęt i technologiczna strona operacji
endoskopowych używana w Polsce

Endoskopia nierozerwalnie wiąże się ze stroną technologiczną i z zaawansowanym sprzętem.  Czym dysponuje jeśli chodzi o endoskopy polska neurochirurgia i jak na tym tle przedstawia się FORM?  

Jako lekarze kliniki FORM pracujemy na systemie endoskopowym Richarda Wolfa i uważam, że w porównaniu z innymi systemami, które miałem okazję oglądać jest to najlepszy system, którym operuje się nam niebywale sprawnie. I co warto podkreślić, nie jest to kwestia wykonywania tylko i wyłącznie tych podstawowych operacji endoskopowych, ale tym systemem wykonujemy operacje już dużo bardziej złożone. Mówię tutaj o dekompresjach, czy usuwania patologii wewnątrz kanału kręgowego. Ten system daje nam bogactwo narzędziowe, które cały czas jest rozwijane. Widzimy jak intensywnie pracują inżynierowie z firmy Richarda Wolfa, żeby wciąż ulepszyć te systemy, którymi operujemy. To, co jest bardzo istotne, to fakt że ta współpraca nie jest bardzo długa, a jednak inżynierowie Wolfa słuchają nas, chirurgów FORM – uwzględniając nasze doświadczenia, sugestie, uwagi dotyczące ulepszania systemu. Ta kooperacja przebiega bardzo pomyślnie, co również stanowi o moim przekonaniu co do wyższości endoskopu Richarda Wolfa i bardzo dużej synergii chirurga i maszyny, przy pomocy której operuje. 

Drugim systemem w takiej najbardziej zaawansowanej endoskopii jest system Joimaxa. Ja myślę, że są to porównywalne systemy, ale ze względu na wieletips and tricks”, które możemy stosować z Wolfem oraz tą synergię i przepływ informacji, to wydaje mi się dosyć jednoznacznie, że przewaga systemu Wolfa jest tutaj bardzo wyraźna.

 

Pan i Pański zespół współpracujecie z Wolfem także w dziedzinie szkoleniowej dla innych chirurgów?  

Jestem bardzo dumny z tego, że tak dynamicznie udaje nam się popularyzować metody endoskopowe i wprowadzać tą technologię do chirurgii kręgosłupa. Rzeczywiście, stało się tak, że w grupie lekarzy tutaj w FORM mamy dwóch certyfikowanych instruktorów, certyfikowanych właśnie przez firmę Richard Wolf. Jesteśmy nimi ja i mój kolega neurochirurg, Pan dr Maciej Bujko. Certyfikat instruktorski, który posiadamy dotyczy wszystkich technik endoskopowych w chirurgii kręgosłupa. Mało tego, zupełnie niedawno, bo tydzień temu, miało miejsce wydarzenie szczególne – po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono dwa kursy z podstawowych endoskopowych technik chirurgicznych z wykładami i pokazem tych technik operacyjnych “na żywo”. Wspólnie z doktorem Bujko prowadziliśmy te wykłady, pod auspicjami firmy Richard Wolf i Meden-Inmed – firmy zajmującej się dystrybucją systemu Wolfa w Polsce.